Jak rozpoznać owulację?

owulacja

Jak rozpoznać owulację?

Owulacja, czyli inaczej jajeczkowanie, jest to proces zachodzący w jajniku kobiety raz na około 28 dni, który polega na wytworzeniu komórki jajowej. W czasie owulacji dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graffa, z którego do jajowodu uwalniana jest komórka jajowa i rozpoczynają się dni płodne kobiety. W tym momencie wydzielony zostaje także hormon hamujący kolejną owulację. Z reguły u kobiet regularnie miesiączkujących owulacja następuje pomiędzy 13 a 15 dniem przed wystąpieniem krwawienia, jednak jest ona uwarunkowana często również czynnikami zewnętrznymi.

Owulacja może przebiegać bez wyraźnych objawów, czasami jednak kobieta bez problemu rozpoznaje, kiedy zaczynają się u niej dni płodne. Dzisiaj mamy dla was garść informacji odnośnie do tego, jak rozpoznać owulację i dni płodne.

Jak rozpoznać owulację?

Jeżeli kobieta ma regularne cykle, najprawdopodobniej będzie miała owulację na 14 dni przed miesiączką. Aby dokładnie obliczyć dni płodne, warto wówczas skorzystać np. z dostępnym w internecie kalendarzy owulacji, jednak nie można ślepo wierzyć w prezentowane przez nie wyniki, gdyż nawet najregularniej miesiączkujące kobiety mogą mieć nieregularne owulacje.

Testy owulacyjne

Aby rozpoznać owulację, można skorzystać z testów owulacyjnych dostępnych w aptece. Różne są opinie na temat wiarygodności pokazywanych przez nie wyników, jednakże są one ratunkiem dla kobiet, które mają cykle nieregularne, a także dla kobiet z regularnymi cyklami, podejrzewających u siebie nieregularną owulację.

Można również zrobić badanie USG, badanie krwi, które zleci lekarz, monitorujący nasze cykle.

Obserwacja własnego ciała

Bardzo istotna jest obserwacja własnego ciała. Do objawów owulacji, odczuwanych często bardzo subiektywnie, należą m.in.:

  • kłucie w dolnej części brzucha (nie u wszystkich kobiet),
  • wzmożona produkcja śluzu, który w dniu owulacji jest przezroczysty, szklisty i ciągliwy, a jego konsystencja przypomina surowe białko kurzego jaja,
  • lekko podwyższona temperatura ciała (trzeba uważać na przeziębienia i infekcje, które dają podobny objaw),
  • wrażliwość piersi,
  • plamienie owulacyjne, czyli niewielka ilość krwi pojawiająca się w czasie owulacji (nie u wszystkich kobiet),
  • zmiany w obrębie szyjki macicy – staje się ona miękka, rozpulchniona i lekko uniesiona do przodu.
Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.