Jak zanęcać

Jak zanęcać?

Jak zanęcać?

Jak zanęcać?

Zanęcanie jest to wyrzucanie przez wędkarzy do wody pokarmu w celu przywabienia ryb. W zależności od tego, jaki gatunek ryb chce zanęcić dany wędkarz, wyrzuca on inny rodzaj pokarmu. Zanęty stosuje się również w hodowli ryb, aby utrzymać je w łowisku.

Często zanęty wyrzuca się do wody na kilka dni przed połowem, aby przyzwyczaić ryby do danego rodzaju pokarmu, zwłaszcza jeżeli nie znały one go wcześniej.

Główne zasady zanęcania

Zanęcanie nie jest metodą nową – znane było już przed wiekami. Także i dzisiaj sięga się po nie często, zwłaszcza w przypadku wód stojących, w których wędkarze szukają linów, leszczy czy karpi. Ryby gromadzą się w miejscu, gdzie znajduje się pokarm, i jest większe prawdopodobieństwo, że wezmą przynętę znajdującą się na haczyku.

Rodzi się więc zasadnicze pytanie, jak zanęcać. Jest to zagadnienie skomplikowane, gdyż każda ryba potrzebuje innej zanęty, z ilością zanęty nie można też przesadzać – jeżeli ryb jest mało, wędkarze wrzucają około pół kilograma luźnej zanęty, jeżeli jest ich więcej – nawet kilka razy więcej. Jeżeli okaże się, że wybrana przez nas zanęta smakuje rybom, możemy trzymać je w jednym miejscu nawet przez kilka dni.

Co wybrać na zanętę?

Niektóre ryby, np. leszcze lub liny, lubią siekane dżdżownice, ale nie pogardzą też małymi kulkami proteinowymi oraz kukurydzą z puszki. Warto przygotować jakiś nośnik dla swojej zanęty, np. kulki z chleba z dodatkiem mączki rybnej czy zapachów do ciast – dzięki temu możliwe stanie się nęcenie ryb nawet daleko od brzegu, a także pobudzony zostanie apetyt ryb.

Jak często zanęcać?

Najlepiej zanęcać codziennie, jednak oczywiście nie jest to obowiązkowe. Niektórzy wędkarze zanęcają co drugi, trzeci dzień, a i tak udaje im się utrzymać ryby w łowisku przez pożądany przez siebie okres. Wszystko zależy od ilości ryb, rodzaju zanęty… a także szczęścia.

Jak zanęcać? – porady video

Kilka słów na temat nęcenia ryb drapieżnych.

 

Zasady zanęcenia przedstawiono na poniższym filmie.

 

Punktowe zanęcanie ryb przez małego Tomka zobaczysz na poniższym filmie.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.