Wędkarstwo jest ciekawą formą spędzania czasu wolnego, która w ostatnich latach nieco odchodzi w zapomnienie, na szczęście jednak ciągle jeszcze ma grono miłośników, którzy nie wyobrażają sobie bez niej życia.
Dla jednych wędkarstwo to przede wszystkim sport, dla innych hobby i sposób na pozbycie się stresów, jeszcze innym daje możliwość zjedzenia świeżej ryby. Jak wiec łowić ryby? Kilka porad poniżej.
Łowienie ryb – kilka faktów
Jeżeli do tej pory nie miałeś żadnego kontaktu z wędkarstwem, nie posiadasz także żadnego sprzętu, zacznij od wybrania sposobu łowienia oraz rodzaju ryb, jakie będziesz łowić.
Najlepiej jest zacząć od ryb średnich i drobnych metodą spławikową, do której nie będziesz potrzebować ani bardzo nowoczesnego sprzętu, ani dużych umiejętności związanych z właściwych ich wyczekiwaniem i zacięciem we właściwym momencie – kiedy ryba trzyma przynętę z połową haczyka w pyszczku. Gatunek ryby można rozpoznać m.in. po ruchach spławika, a także dzięki odpowiedniej znajomości łowiska.
Są ryby, które wymagają dużej cierpliwości, np. szczupak, sandacz czy płoć, których złowienie wymaga odpowiedniego wyczekiwania i mocnego zacięcia, ryby, takie jak lin, które wymagają zacięcia szybkiego i zdecydowanego, i ryby takie jak karp, które wymagają zacięcia delikatnego. Zanim więc wybierzesz się na konkretne łowisko, dowiedz się nieco o jego mieszkańcach.
Niezbędnik wędkarza
Do łowienia ryb potrzebne będą następujące rzeczy:
- Karta wędkarska, bez której nie będziesz mógł łowić ryb poza stawami hodowlanymi – jeżeli jej nie posiadasz, za łowienie ryb w niedozwolonych miejscach otrzymasz mandat, a w niektórych przypadkach także skierowanie do sądu pod zarzutem kłusownictwa,
- wygodne ubranie, umożliwiające dłuższe siedzenie w bezruchu,
- wędka, dobrana do rodzaju łowionych ryb i samego wędkarza – jego wzrostu, wagi itp.,
- odpowiednia przyn ęta, dostosowana do rodzaju łowionych ryb
- spławik, stanowiący żródło wielu informacji na temat ryb,
- wiadro, w którym trzyma się złowione ryby, lub siatka wykonana z miękkich nici, rozpiętych na sztywnych obręczach,
- rękawice, które chronią ręce przed zranieniami ze strony ryb, haczyka itp., i stanowią pomoc w utrzymaniu wędki.
Przed wybraniem się na łowisko, dobrze jest posiąść wiedzę na temat ich występowania, zachowania, preferencji pokarmowych, okresów ochronnych itp. W razie wątpliwości najlepiej poradzić się doświadczonego wędkarza. Już na łowisku trzeba zachowywać się raczej cicho i spokojnie – ryby mogą się spłoszyć, gdy usłyszą hałas, gdy będą widziały zmąconą wodę itp. – wszystko to będzie bowiem dla nich podejrzane.
Pamiętaj, że wędkarstwo to hobby dla osób cierpliwych i wytrwałych – te cechy musisz koniecznie posiadać, gdyż w innym wypadku będziesz się po prostu nudzić.
Jak łowić ryby? – porady video
Krótki reportaż na temat łowienia ryb z przymrużeniem oka poniżej.
Kilka porad na temat łowienia dużych ryb znajdziesz tutaj:
Łowienie ryb z kutra przedstawiono na poniższym filmie.