Przed sadzeniem malin warto stosować nawozy potasowe i fosforowe. W okresie przedwiośnia stosujemy nawożenie azotowe (np. saletra amonowa), a potem ponawiamy w połowie maja – ogółem 5 -7 dkg na 1 mb rzędu.
Rośliny najlepiej jest sadzić jesienią, w końcu października lub na początku listopada. Korzenie zdążą wówczas jeszcze zregenerować i rozrosnąć się przed zimą, przed spadkiem temperatury ziemi poniżej 4o C.
Maliny najlepiej sadzić na glebach żyznych, lekko kwaśnych (pH 5,5 – 6,5), próchnicznych, dostatecznie wilgotnych. Źle rosną na glebach ciężkich, zlewnych, podmokłych, a także bardzo piaszczystych, lekkich.
Odległość między roślinami powinna wynosić 0,5 – 0,6 m, a odległość między rzędami na plantacji towarowej 3 – 4 m. Malin nie sadzi się zbyt głęboko. Gdy maliny mają zbyt dużo odrostów wskazane jest ich zniszczenie. Gdy osiągną wysokość 15 cm, wycina się je tuż nad ziemią. Późną jesienią wycina się wszystkie pędy, które owocowały. Gdy pędy przycinamy na wysokości 20 cm to ograniczamy ilość odrostów; jeżeli przycinamy tuż nad ziemią to zwiększamy liczbę odrostów korzeniowych.
Krzewy malin mają tendencję do rozrastania się. Wiosną należy wykonać przegląd pędów wyrosłych w ubiegłym roku, powinno ich pozostać od 8 do 12. Jeżeli jest więcej to wycina się najsłabsze. W każdym krzewie należy zostawić 10 najsilniejszych i najzdrowszych pędów, resztę wycina się zanim osiągną wysokość 15 cm. Po zbiorach malin należy palić dwuletnie pędy