Zapewne każdy zdążył zauważyć, jak w ostatnich latach namnożyło się rozmaitych banków w naszym kraju. Reklamy telewizyjne zachęcają do zaciągania atrakcyjnych kredytów, lokowania funduszy na wspaniałych kontach osobistych czy innych usług, jak na przykład zwracanie gotówki za korzystanie z określonej karty bankowej.
W ogromie tych wszystkich informacji, napływających z każdej strony można wręcz oszaleć. Zatem, jak wybrać najlepsze dla siebie konto bankowe?
Czym się kierować przy wyborze konta bankowego?
Zrób rozeznanie w kręgu swoich znajomych oraz rodziny
Zapytaj, czy są zadowoleni z banku, który wybrali. Co dla nich było najistotniejsze, z jakich funkcji najczęściej korzystają? Opinie tych osób będą najcenniejsze, ponieważ są obiektywne. To, co próbują nam wmówić doradcy czy pracownicy banku nie zawsze stanowią wiarygodne źródło informacji. Każdy z nich będzie zachęcał do swojego banku.
Uważnie przejrzyj oferty różnych banków z twojej okolicy
Choć będzie to czasochłonne i być może nawet pracochłonne, to jednak będzie inwestycją w przyszłość. Tylko wtedy będziesz odczuwać satysfakcję z wybranego przez siebie banku. O tych placówek możesz dowiedzieć się wielu informacji nie tylko z ich stron internetowych, ale także z zestawień najlepszych banków, które sporządzają niezależne portale.
Sprawdź, jakie są opłaty w danym banku
Głównie dotyczą opłaty za prowadzenie konta, zapłaty za wypłaty z innych bankomatów, zapłaty za przelewy, czy dany bank oferuje konto internetowe (praktycznie każdy bank oferuje takie konto, bo stało się to światowym standardem).
Przeanalizuj swoje finanse
Wiele też zależy od tego, jaką wysokość środków posiadasz. W sytuacji, gdy masz wysokie wpływy, to raczej nie będziesz zwracać uwagi na niektóre z tych opłat, ponieważ nie są one aż tak wysokie. Jednak fakt faktem nie warto wyrzucać pieniędzy na prawo i lewo, kiedy można zaoszczędzić.
Uważaj na chwyty marketingowe
Wiele banków stosuje przeróżne chwyty marketingowe, jakoby w ich ofercie nie było opłat za usługi. Po części jest to może prawda, ale musisz spełnić określone przez nich warunki, m.in. minimalna wysokość miesięcznych wpływów na ustalonym przez banki poziomie. Można spotkać się z reklamą, jakoby banki nie żądały opłat za korzystanie z konta, ale tylko wtedy, gdy za zakupy będziemy płacić kartą za minimum 100 złotych miesięcznie. Wiele zależy od tego, jak rodzaj zarządzania finansami praktykujemy.
Jeśli zapoznasz się z ofertami banków, udaj się do trzech, które najbardziej skupiły twoją uwagę. Po rozmowie z pracownikiem przedstaw swoje potrzeby i oczekiwania. Oferta powinna być skierowana dla ciebie, a nie odwrotnie.
Dokładnie czytaj umowy!
Gdy już wyszukasz dla siebie, to co potrzebowałeś, dokładnie przeczytaj umowę, zanim ja podpiszesz. Szczególnie zwróć uwagę na to, co jest napisane drobnym druczkiem. Niekiedy zamiast atrakcyjnej oferty możesz przysporzyć sobie wielu problemów, a podpis to rzecz święta.