Jak oswoić szczura

Jak oswoić szczura?

Jak oswoić szczura

Jak oswoić szczura?

 

Oswajanie szczura nie jest łatwą sprawą. Przede wszystkim wiele zależy od charakteru zwierzęcia, jedne szczury są odważne, ciekawskie i takie będzie nam dużo łatwiej oswoić, z kolei inne są tchórzliwe i będzie im ciężko zaufać człowiekowi. Nie bez znaczenia jest również to, skąd mamy zwierzę, jeśli kupujemy szczura w sklepie zoologicznym niewiele będziemy wiedzieć o jego zachowaniu i przyzwyczajeniach. Jednak gdy np. weźmiemy zwierzaka od znajomej osoby, która się nim wcześniej zajmowała będziemy wiedzieć jaki jest jego charakter i jak właściwie do niego podejść.

Pierwsza metoda jest metodą bardziej na siłę. Każdego dnia staramy się trzymać szczura przynajmniej 20 minut na rękach, a najlepiej robić to kilka razy w ciągu dnia. Szczura można trzymać pod bluzą, na ramieniu czy na kolanach i głaskać go. Raz na jakiś czas można mu też dać jakiś smakołyk. Oczywiście w metodzie tej nie mówimy o żadnym maltretowaniu zwierzęcia! Jeśli widzimy, że szczur drapie, gryzie, piszczy i wyrywa się nie zmuszajmy go by siedział u nas na kolanach. W takiej sytuacji dajmy mu czas i po przerwie spróbujmy znowu wziąć do na ręce. Dzięki temu szczur zacznie rozpoznawać nasz zapach i zrozumie, że nic złego mu nie grozi z naszej strony. To powinno sprawić, że wreszcie nam zaufa i będzie chętnie siedział na naszych rękach.

Druga metoda jest zupełnie odwrotna. Tutaj niczego nie robi się na siłę. Do wszystkiego podchodzi się powoli, z ostrożnością i delikatnością. W metodzie tej wykorzystuje się łakomstwo oraz ciekawość zwierzaka. Pozwalamy mu, aby wąchał naszą rękę w klatce i zapamiętał nasz zapach, a następnie podajemy mu smakołyki. Szczur zacznie kojarzyć nasz zapach z jedzeniem i powoli zacznie się do nas przekonywać. W tym wypadku to szczur zadecyduje, kiedy chce się z nami zaprzyjaźnić. Po pewnym czasie na pewno zacznie nam ufać, podchodzić do nas coraz bliżej, dać się nam pogłaskać itd. Pamiętajmy jednak, że wszystko wymaga czasu, bądźmy cierpliwi, a szczur na pewno się oswoi.

 

Jak oswoić szczura – wideo porady

Oswajanie szczurów

 

Sztuczki szczurów

4.8/5 - (22 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.