Jak otrzymać NIP?

Od dnia 1 stycznia 2012 roku dla osób fizycznych objętych rejestrem PESEL, nieprowadzących działalności gospodarczej, numerem identyfikacji podatkowej jest właśnie numer PESEL. Numer NIP obejmuje pozostałe podmioty podlegające obowiązkowi ewidencyjnemu.

Jeżeli numer NIP jest dla ciebie identyfikatorem podatkowym, powinieneś wystąpić o jego nadanie.

Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać, jest złożenie wniosku do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), który jest równocześnie zgłoszeniem identyfikacyjnym do naczelnika urzędu skarbowego, ale także wnioskiem o nadanie numeru REGON, oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania i zgłoszeniem płatnika składek do ZUS.

Gdy masz już numer NIP…

U naczelnika urzędu skarbowego uzyskasz NIP. Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność, Twój osobisty numer stanie się równocześnie numerem firmowym, o ile oczywiście już go posiadasz (do 2011 roku było to obowiązkowe dla każdego).

…i gdy go jeszcze nie masz…

W sytuacji, gdy nie masz jeszcze numeru NIP, musisz poczekać na potwierdzenie jego nadania, które przyjdzie do Ciebie pocztą. Obecnie czas oczekiwania na numer NIP wynosi do 3 dni od dnia złożenia wniosku o wpis do CEIDG.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.