Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Nauczenie kota korzystania z kuwety to wbrew pozorom wcale nie takie trudne zadanie. Jeśli jesteś nowym posiadaczem kota i nie wiesz jak to zrobić, nasze rady z pewnością Ci pomogą. 

Zapraszamy do lektury!

Większość małych kociąt uczy się korzystania z kuwety od swoich matek, wówczas człowiek nie ma zbyt wiele roboty. Kocięta obserwują kocicę i po prostu robią to samo co ona. Jeśli jednak Twój kotek nie umie tego robić, nic straconego!

Zazwyczaj, gdy pokażemy kotu żwirek (czyli wsadzimy go do kuwety), zacznie w niej kopać i instynktownie dowie się, co tutaj się robi. Koty instynktownie zakopują swoje odchody i zakrywają ślady moczu, tak samo jak ich przodkowie, którzy nie chcieli by znalazł je jakiś drapieżnik.

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Oto kilka praktycznych wskazówek:

  • Na początek musisz zakupić kuwetę. Najlepszym sposobem będzie model o niskich brzegach, aby mały kociak o krótkich łapkach był w stanie do niej wejść i z niej wyjść. Zbyt duże kuwety lub kuwety kryte mogą onieśmielić kocię.
  • Pamiętaj o tym aby kuwetkę ustawić w spokojnym, bezpiecznym miejscu, w którym nikt nie będzie przeszkadzał kotu. Jednocześnie miejsce to musi być łatwo dostępne dla kocięcia. Nigdy nie ustawiaj kuwety w pobliżu jedzenia, a jeśli mieszkasz w piętrowym domu, ustaw je na każdym piętrze.
  • Kiedy już przywieziesz do domu kotka, zaprowadź go do kuwety. Powinna ona być wypełniona żwirkiem, warstwą o około pięciu centymetrach grubości. Weź kota za przednie łapki i delikatnie pogrzeb nimi w żwirku, kot powinien szybko pojąć o co chodzi.
  • Przez pierwszy tydzień wkładaj kota do kuwety każdego ranka oraz chwilę po posiłku.
  • Nie czekaj aż kot załatwi się do kuwety. Kocię potrzebuje samotności i intymności, nie będzie cieszyć się, gdy jego właściciel będzie się entuzjazmował i krzyczał.
  • Codziennie wybieraj odchody z kuwety specjalną łopatką.
  • Nigdy nie każ kota za załatwianie się poza kuwetą. W trakcie nauki nie musi od razu wszystkiego pojąć.
Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.