Jak opiekować się psem przed i po kastracji?

Na  całej kuli ziemskiej każdego dnia zabijane jest mnóstwo zwierząt, tylko dlatego, że zdaniem ludzi jest ich za dużo. A przecież można tego tak łatwo uniknąć, kastrując swoje zwierzę, jeśli nie chce się dodatkowego kłopotu na głowie. W naszym kraju również pozbywa się psów w brutalny sposób.

Współcześni ludzie pragną mieć rasowe psy, a nie zwykłe kundle, przez co schroniska są przepełnione, a na ulicach ląduje mnóstwo niewinnych zwierząt, które skazane są ciągły głód, brak domu, ale też miłości i cierpienie.

Dlaczego kastracja psa jest tak ważna?

Pies to najwierniejsze zwierzę na świecie, najlepszy przyjaciel człowieka. Potrafi obdarzyć swojego właściciela ogromną, bezinteresowną miłością trwającą aż do końca życia. Niestety ludzie są okrutni. Jednego dnia bawią się z psem, który się do nich przywiązuje, a następnego porzucają go w jakimś lesie lub zostawiają w schronisku, być może tym samym skazując go na pewną śmierć.

Oczywiście nie wszyscy ludzie są źli. Istnieją też dobrzy, odpowiedzialni właściciele, którzy dbają o swoje psy i nie pozwalają, aby mogły się one nieograniczenie rozmnażać. Jednak czy działania te są skuteczne, skoro nadal w schroniskach znaleźć można całe mnóstwo suczek w ciąży i małych piesków? Warto zadać sobie pytanie, czy robimy wszystko, aby zapobiec przypadkowemu rozmnażaniu się naszych zwierząt. W celu uniknięcia nadmiarowi psów, należy je kastrować. Zabieg ten jest o wiele lepszy dla naszego pupila aniżeli późniejsze utopienie jego szczeniaków w rzece czy też oddanie do schroniska.

Na czym polega kastracja psa?

Zabieg kastracji psa to usunięcie jąder i najądrzy. Całość nie przynosi jakiegokolwiek ryzyka ani cierpienia, bowiem pies zostaje poddany znieczuleniu ogólnemu. Tuż po wykonaniu zabiegu chirurgicznego i wybudzeniu się psa z narkozy, zwierzę otrzymuje dawkę środków przeciwbólowych, które całkowicie uśmierzają ból. Zazwyczaj po ponad tygodniu szwy mogą zostać usunięte przez lekarza i od tej pory pupil znów może normalnie funkcjonować i korzystać z życia, a my będziemy pewni, że uchroniliśmy go od wielu chorób i nieprzyjemności.

Zapamiętaj!

Zabieg kastracji przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowalności psa na wiele chorób, m. in. na zapalenie prostaty, nowotwór gruczołów odbytowych czy też powiększeniu gruczołu krokowego. Kastracja psa niesie za sobą także wiele innych zalet, ponieważ pies poddany kastracji nie znaczy terenu moczem, jest mniej agresywny i większą ilość czasu przebywa w domu, nie włócząc się długimi godzinami. Szczególna zmiana dotycząca zmniejszonej agresji u psów po wykonaniu zabiegu kastracji jest bardzo korzystna.

Udowodniono naukowo, na podstawie wielu przeprowadzonych badań, że psy poddane kastracji głównie z powodu zbyt dużej agresywności, po zabiegu stały się o wiele bardziej łagodne i kompromisowe. Wykastrowany pies płci męskiej nie ulega popędowi seksualnemu, przez co jest znacznie spokojniejszy. Ponadto skupia się wyłącznie na swoim właścicielu, bezgranicznie mu się oddając, spełniając niemal każde polecenie i spędzając z nim praktycznie każdą chwilę.

Im wcześniej, tym lepiej

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest poddanie psa kastracji w jak najmłodszym wieku, ponieważ to właśnie młody pies narażony jest na działanie hormonów płciowych, które każą mu np. włóczyć się poza domem czy znaczyć teren za pomocą moczu. W przypadku starszych psów takie zachowania stają się już raczej przyzwyczajeniem i nie wynikają z działania jakichkolwiek hormonów.

89W związku z tym gdy poddamy starszego psa kastracji, nadal uchronimy go przed całym szeregiem chorób, jednakże może już nam nie pójść tak łatwo z wyplenieniem z niego niekorzystnych nawyków. Czasem pojawiają się obawy, że nasz pupil po zabiegu stanie się zbyt leniwy, ciągle znużony. Takie myślenie jest bezpodstawne, bowiem pies zostanie jedynie pozbawiony agresji wynikającej z jego dominacji, a nie psiego instynktu. Zwierze prawdopodobne będzie wierniejsze swemu właścicielowi i będzie  wstanie dużo lepiej wykonywać polecenia, ponieważ nie będzie się rozpraszało suczkami w rui przebywającymi w najbliższym otoczeniu naszego domu i okolicy.

Warto to robić!

Pomimo wielu zalet wynikających z kastracji psa i sterylizacji suczki zabiegi te nadal uznawane są za nieetyczne, a czasem też niebezpieczne i niekonieczne. Nie jest prawdą, że poddając naszego pupila temu zabiegowi, skazujemy go na dożywotnią krzywdę. Przecież będzie on mógł się nadal cieszyć życiem, a my przyczynimy się być może do uratowania kilku zwierząt od schroniska, bezdomności i ciągłego cierpienia. Zwierzęta nie mogą myśleć, dlatego my musimy robić to za nie i być przy tym odpowiedzialni, dlatego należy podjąć właściwą decyzję.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.