Jak psu usunąć kleszcza

Jak psu usunąć kleszcza?

Jak psu usunąć kleszcza

Jak psu usunąć kleszcza?

Kleszcze przeważnie spotykamy od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W tym czasie dobrze jest pomyśleć o tym, aby zabezpieczyć nasze zwierzaki preparatami przeciwko kleszczom. Preparaty takie dostaniemy w lecznicach dla zwierząt i w sklepach zoologicznych. Sprawdzajmy też często skórę naszych pupili, szczególnie po powrocie ze spaceru.

Jak postępować, gdy znajdziemy u naszego psiaka kleszcza? Przede wszystkim musisz go jak najszybciej usunąć. Co prawda kleszcz może przenieść zakażenie w chwili ugryzienia, ale zagrożenie rośnie wraz z czasem jego wbicia się w skórę.

Pod żadnym pozorem nie smaruj kleszcza tłuszczem, alkoholem, nie przypalaj go, ani nie wykręcaj. Takie działanie może tylko sprawić, że kleszcz uwolni jeszcze większą ilość szkodliwych toksyn razem z treścią pokarmową.

Do usunięcia kleszcza najlepiej wykorzystać pęsetę albo specjalne przeznaczone do tego instrumenty, które możesz kupić w sklepie zoologicznym. Chwyć kleszcza zaraz przy samej skórze, tak żeby nie nacisnąć jego napełnionego odwłoku.

Wbijający się w skórę kleszcz przeważnie wkręca się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, dlatego wyciągając go można wykonać ruch lekko skręcając w lewo. Należy zrobić to szybko i energicznie, aby kleszcz nie miał czasu na wydalenie zarazków pod skórę psa.

Następnie dobrze oglądamy miejsce ugryzienia, aby sprawdzić czy kleszcz na pewno został i usunięty. Jeżeli nie udało nam się wyciągnąć go w całości, musimy jak najszybciej pójść z psem do weterynarza w celu usunięcia pozostałości. Miejsce po ukąszeniu przemywa się  spirytusem albo wodą utlenioną.

5/5 - (1 vote)

One Response

  1. P.S.I ekspert 1 września 2010

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.