Kleszcze przeważnie spotykamy od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W tym czasie dobrze jest pomyśleć o tym, aby zabezpieczyć nasze zwierzaki preparatami przeciwko kleszczom. Preparaty takie dostaniemy w lecznicach dla zwierząt i w sklepach zoologicznych. Sprawdzajmy też często skórę naszych pupili, szczególnie po powrocie ze spaceru.
Jak postępować, gdy znajdziemy u naszego psiaka kleszcza? Przede wszystkim musisz go jak najszybciej usunąć. Co prawda kleszcz może przenieść zakażenie w chwili ugryzienia, ale zagrożenie rośnie wraz z czasem jego wbicia się w skórę.
Pod żadnym pozorem nie smaruj kleszcza tłuszczem, alkoholem, nie przypalaj go, ani nie wykręcaj. Takie działanie może tylko sprawić, że kleszcz uwolni jeszcze większą ilość szkodliwych toksyn razem z treścią pokarmową.
Do usunięcia kleszcza najlepiej wykorzystać pęsetę albo specjalne przeznaczone do tego instrumenty, które możesz kupić w sklepie zoologicznym. Chwyć kleszcza zaraz przy samej skórze, tak żeby nie nacisnąć jego napełnionego odwłoku.
Wbijający się w skórę kleszcz przeważnie wkręca się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, dlatego wyciągając go można wykonać ruch lekko skręcając w lewo. Należy zrobić to szybko i energicznie, aby kleszcz nie miał czasu na wydalenie zarazków pod skórę psa.
Następnie dobrze oglądamy miejsce ugryzienia, aby sprawdzić czy kleszcz na pewno został i usunięty. Jeżeli nie udało nam się wyciągnąć go w całości, musimy jak najszybciej pójść z psem do weterynarza w celu usunięcia pozostałości. Miejsce po ukąszeniu przemywa się spirytusem albo wodą utlenioną.
Kleszcze usuwać najlepiej przy pomocy pęsety. Należy złapać kleszcza jak najbliżej skóry i delikatnie, ale zdecydowanie pociągnąć przeciwnie do kierunku wkłucia. Kleszcze „wkręcają” się w ciało prawie zawsze w prawo, z więc wyciągając skręcamy lekko w lewo. Po usunięciu pasożyta miejsce ukąszenia trzeba dokładnie zdezynfekować.
Osobiście jednak radziłbym po prostu pomyśleć wcześniej i po prostu nie dopuścić do tego, aby nasz psiak złapał kleszcza? Jak? Na rynku dużo jest różnych preparatów zapobiegawczych, raz lepszych, raz gorszych… Wybór jest duży, ale osobiście polecałbym krople Bayera – Advantix. Po zakropieniu dają psu praktycznie 100-procentową ochronę na okres 4 tygodni.