Jak poradzić sobie ze świerzbem u kota?

Świerzb to choroba, która dosyć często występuje u kotów, ale nie można jej bagatelizować. Wyróżniamy różne odmiany tej choroby: uszny, koci oraz drążący. Chorobie tej sprzyja duża wilgoć połączona z ciepłem, gdyż pasożyty mogą się wtedy z powodzeniem rozmnażać. Takie warunki najczęściej panują w uszach zwierząt, więc trzeba je często sprawdzać.

W fałdach usznych samice świerzbu składają jaja, co u kota wywołuje świąd, a co za tym idzie – częste drapanie.

Świerzb może być zaraźliwy dla innych zwierząt!

Koty zarażone świerzbem zazwyczaj charakterystycznie trzepią głową i często drapią się w okolicach uszu. Jeśli Twój kot wychodzi na podwórko, powinieneś być szczególnie czujny! Inne chore zwierzęta mogą zarazić Twojego pupila, jednak nie martw się o siebie – nie zarazisz się świerzbem od kota. Świerzbem ludzkim możesz zarazić się tylko od innego człowieka. Na tę chorobę są podatne szczególnie koty schorowane, starsze lub z obniżoną odpornością.

Jak koty reagują na świerzb?

Kot zarażony świerzbem odczuwa bardzo duży dyskomfort w zarażonych miejscach i z pewnością nie da się w nie dotknąć. Skóra jest bardzo swędząca, a Twój pupil zaczyna bardzo intensywnie się drapać. Skutkiem jest roznoszenie bakterii po całym ciele i podrażnianie chorych obszarów. W bardziej zaawansowanym etapie choroby może dojść nawet to zapalenia przewodu słuchowego i utraty słuchu.

Chore miejsce z powodu drapania nie może się zagoić i powstają nowe zaognione obszary. Z uszu zaczyna wtedy wypływać wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Zaniedbanie tej choroby może spowodować wyłysienie kota i utratę słuchu.

Jak zapobiec zachorowaniu?

Pamiętaj, aby dbać o higienę Twojego kota. Jeśli Twój kot często przebywa na dworze, nie możesz polegać tylko na tym, że sam się umyje. Uszy są strefą, która jest najtrudniejsza dla kota w utrzymaniu. Musisz zatem regularnie sprawdzać ich stan i przemywać specjalnymi kroplami na bazie oleju.

Takie zachowanie może pomóc w zabezpieczeniu kota przed świerzbem, ale nie daje stu procentowej pewności. Jeśli boisz się uszkodzenia uszu swojego pupila, powinieneś co jakiś czas udać się na taki zabieg do weterynarza. Uszy kota są bardzo wrażliwe, uważaj więc na jego kanały słuchowe, gdyż możesz uszkodzić jego słuch! Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do czyszczenia kocich uszu – porozmawiaj z lekarzem weterynarii.

Jak leczyć świerzb u kota?

Jeśli stwierdzisz, że Twój kot jest chory na świerzb jak najszybciej udaj się z nim do weterynarza. W międzyczasie możesz stosować okłady z preparatów na bazie siarki. Codziennie musisz czyścić kocie uszy i usuwać nich woskowinę pomieszaną ze świerzbem.

Od lekarza z pewnością dostaniesz wspomagającą maść, którą będziesz smarować uszy. Zakup specjalny kołnierz, który uniemożliwi kotu drapanie się. Leczenie trwa od dwóch tygodni do nawet kilku miesięcy – wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.