Jak radzić sobie z sierścią na ubraniach i meblach?

Posiadanie długowłosego psa czy kota to nie tylko przyjemność płynąca z obcowania ze zwierzęciem, ale także obowiązki – szczególnie pielęgnacja jego sierści, mająca na celu zapobieganie nadmiernemu jej wypadaniu.

Każdy, kto posiada w domu kota lub psa, dobrze wie, jak uciążliwe może być gubione przez te zwierzęta futro. Osiada na ubraniach, meblach, nie działa na nie nawet pranie. Powoduje to rosnącą irytację i często nawet chęć wyrzucenia danego przedmiotu, a w skrajnych przypadkach także… zwierzaka.

Jak radzić sobie z tym uciążliwym problemem? Dzisiaj podamy Wam kilka niezbędnych porad. Zapraszamy do lektury!

Sierść na ubraniach i meblach – czy jest na nią jakaś rada?

  1. Pierwszą kluczową regułą jest dbanie o zdrowie naszych zwierząt. Często przyczyną nadmiernego gubienia futerka u zwierząt jest nieodpowiednia dieta, niedobór witamin, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz zbyt mała ilość składników mineralnych. Na sierść wpływają także stres i zaburzenia psychiczne. Jeśli posiadamy koty, to należy często wyczesywać ich sierść i z odpowiednim pokarmem podawać specyfiki odkłaczające. Informacje na ten temat najlepiej uzyskać u weterynarza.
  2. can you roll your tongue?Najprostszym sposobem na usuwanie niechcianej sierści z różnych powierzchni jest używanie specjalnej lepkiej taśmy na rolce. Jednakże częste, codzienne korzystanie z tej metody wiąże się z częstą wymianą taśmy, a to wcale nie jest tanie… Jak zatem skutecznie poradzić sobie z sierścią? Można do tego wykorzystać szarą taśmę pakową lub też zwykłą taśmę przezroczystą. Zawsze musimy brać pod uwagę długość, cenę, jakość kleju, szerokość taśmy itp. – cienką i krótką taśmą nie pocieszymy się bowiem zbyt długo. Przykładamy taśmę do ubrania i odklejamy – sierść zostaje na kleju z taśmy.
  3. Rolkę do czyszczenia możemy zrobić sami w domu! Wystarczy nakleić dwustronną taśmę klejącą na gładką butelkę, kawałek tekturowej tubki, odcięty kawałek rury czy też zużyty dezodorant.
  4. Najskuteczniejszym sposobem na wyczyszczenie mebli, dywanów i ubrań z włosów jest  zastosowanie zmoczonej wilgotnej gąbki lub szmatki, które przyklejają do siebie sierść. Możemy również zakupić i  używać specjalnych rękawiczek do wyczesywania sierści.
  5. Kolejnym sposobem jest nadmuchany balonik, który powinien przyciągać sierść, jeśli jest naelektryzowany.
  6. Najlepszym pomysłem jest jednak ograniczenie do minimum kłębów sierści w naszym domu. W tym celu należy częściej zajmować się naszymi pupilami – w okresie największego linienia częściej je szczotkujmy i głaszczmy zwilżonymi rękoma. Nie zapomnijmy umyć po tym rąk!
Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.