Posiadanie długowłosego psa czy kota to nie tylko przyjemność płynąca z obcowania ze zwierzęciem, ale także obowiązki – szczególnie pielęgnacja jego sierści, mająca na celu zapobieganie nadmiernemu jej wypadaniu.
Każdy, kto posiada w domu kota lub psa, dobrze wie, jak uciążliwe może być gubione przez te zwierzęta futro. Osiada na ubraniach, meblach, nie działa na nie nawet pranie. Powoduje to rosnącą irytację i często nawet chęć wyrzucenia danego przedmiotu, a w skrajnych przypadkach także… zwierzaka.
Jak radzić sobie z tym uciążliwym problemem? Dzisiaj podamy Wam kilka niezbędnych porad. Zapraszamy do lektury!
Sierść na ubraniach i meblach – czy jest na nią jakaś rada?
- Pierwszą kluczową regułą jest dbanie o zdrowie naszych zwierząt. Często przyczyną nadmiernego gubienia futerka u zwierząt jest nieodpowiednia dieta, niedobór witamin, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz zbyt mała ilość składników mineralnych. Na sierść wpływają także stres i zaburzenia psychiczne. Jeśli posiadamy koty, to należy często wyczesywać ich sierść i z odpowiednim pokarmem podawać specyfiki odkłaczające. Informacje na ten temat najlepiej uzyskać u weterynarza.
- Najprostszym sposobem na usuwanie niechcianej sierści z różnych powierzchni jest używanie specjalnej lepkiej taśmy na rolce. Jednakże częste, codzienne korzystanie z tej metody wiąże się z częstą wymianą taśmy, a to wcale nie jest tanie… Jak zatem skutecznie poradzić sobie z sierścią? Można do tego wykorzystać szarą taśmę pakową lub też zwykłą taśmę przezroczystą. Zawsze musimy brać pod uwagę długość, cenę, jakość kleju, szerokość taśmy itp. – cienką i krótką taśmą nie pocieszymy się bowiem zbyt długo. Przykładamy taśmę do ubrania i odklejamy – sierść zostaje na kleju z taśmy.
- Rolkę do czyszczenia możemy zrobić sami w domu! Wystarczy nakleić dwustronną taśmę klejącą na gładką butelkę, kawałek tekturowej tubki, odcięty kawałek rury czy też zużyty dezodorant.
- Najskuteczniejszym sposobem na wyczyszczenie mebli, dywanów i ubrań z włosów jest zastosowanie zmoczonej wilgotnej gąbki lub szmatki, które przyklejają do siebie sierść. Możemy również zakupić i używać specjalnych rękawiczek do wyczesywania sierści.
- Kolejnym sposobem jest nadmuchany balonik, który powinien przyciągać sierść, jeśli jest naelektryzowany.
- Najlepszym pomysłem jest jednak ograniczenie do minimum kłębów sierści w naszym domu. W tym celu należy częściej zajmować się naszymi pupilami – w okresie największego linienia częściej je szczotkujmy i głaszczmy zwilżonymi rękoma. Nie zapomnijmy umyć po tym rąk!