Jak kwitnie orzech włoski?

Jeżeli chcemy posadzić orzech włoski, to należy wiedzieć, że wymaga on żyznej gleby, przewiewnej.

Rok przed zasadzeniem orzecha należy zastosować nawozy wapniowe lub inne nawozy  mineralne zawierające  fosfor i próchnicę.

Jak dbać o orzech włoski?

Stanowisko pod uprawę orzecha włoskiego powinno być przestronne (ok. 10 × 10 m), gdyż drzewo to lubi się rozrastać. Nie powinno także brakować światła, lubi pełne słońce.

Najlepszym okresem sadzenia jest wczesna wiosna i jesień, gdy miną już silne mrozy. Podlewać umiarkowanie (co 4-5 dni). Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza w czasie suszy.

Ciąć należy na początku marca  lub w sierpniu, ponieważ w innym przypadku nastąpi silny wyciek soków. Jeżeli mamy drzewo uzyskane z siewu, to nie wymaga ono cięcia, ponieważ samo tworzy wysoki silny pień. Tego typu zabiegi są potrzebne jedynie w przypadku szczepionego drzewka.

Na zimę, późną jesienią trzeba zabezpieczyć świeżo posadzone pędy orzecha, przykrywając je słomą lub tekturą. Natomiast nasadę pnia należy przysypać kopczykiem ziemi. Wiosną dobrze jest zasilić ziemię dookoła wieloskładnikowym nawozem lub kompostem. Aby  zapobiec chorobom, wystarczy regularne grabić i palić opadłe liście. Nie należy liści orzecha dodawać do kompostu, najlepiej je spalić.

Nie zrywa się orzechów z drzewa. Lepiej poczekać aż same spadną. Dojrzałość orzechów poznaje się po łatwo pękających i odpadających pokrywach. Jeśli orzechy spadną w okrywach, należy je natychmiast usunąć, by zapobiec gniciu i odłożyć w suche miejsce, celem wysuszenia.

orzech-wloski-owoc

Oceń

Tagi:

  • jak kwitnie orzech włoski

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.