Jakie zmiany czekają nas w becikowym?

Jeszcze w 2012 roku, becikowe należało się wszystkim, bez wyjątku. Była to kwota 1000 złotych, przyznawana każdej rodzinie, bez względu na osiągane przez nich dochody.

Od nowego roku ilość tych świadczeń spadnie o około 10 procent, ponieważ rząd zakłada ograniczenie warunków przyznawania dopłat.

Dla kogo becikowe w 2013 roku?

Becikowe będzie przysługiwało tylko tym rodzinom, gdzie dochód na jedną osobę nie przekracza kwoty 1922 złotych netto. Na świadczeniu „stracą” najbogatsi, których dopłata nie będzie już obowiązywać. Pozostałe warunki pozostają bez zmian.

Dokumenty potrzebne do uzyskania świadczenia

Aby dostać becikowe, należy przedstawić dokument potwierdzający, że ciężarna kobieta pozostawała pod opieką lekarza przez cały okres trwania ciąży, począwszy od najpóźniej dziesiątego tygodnia aż do dnia rozwiązania.

Dodatkowo należy dołączyć:

  • kopię dowodu osobistego osoby składającej wniosek,
  • odpis urodzenia dziecka,
  • zaświadczenie, że na dziecko nie zostało pobrane świadczenie przez drugiego z rodzica.

Wszelkie kopie dokumentów muszą zostać potwierdzone oryginałami, więc warto mieć je przy sobie.

Wypełniony wniosek wraz z kompletem dokumentów należy przedłożyć w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej, w dziale świadczeń rodzinnych.

Becikowe rodzinne

Rodzinom będzie przysługiwało otrzymanie becikowego wraz z dodatkiem do zasiłku rodzinnego. Wcześniej należało składać dwa odrębne wnioski, teraz już nie będzie to konieczne. Wysokość świadczenia nie uległa zmianie i nadal wynosi 1000 złotych.

Becikowe rodzinne przysługuje tym rodzinom, w których dochód na jedną osobę nie przekracza kwoty 504 złotych na osobę lub 583 złotych, kiedy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne. Aby dostać tą pomoc, należy najpierw posiadać prawo do zasiłku rodzinnego.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.