Pieczywo odrywa ważną rolę w żywieniu człowieka. Istnieje wiele rodzajów chleba, jednak nie każdy z nas ma świadomość, na co zwrócić uwagę, aby wybrać ten najlepszy.
Ponieważ udział chleba w naszym dziennym spożyciu posiłków jest spory, dobrze jest nauczyć się rozpoznawać jego jakość. Ponieważ jemy go na śniadanie i kolację, warto zdecydować się na pieczywo pełnoziarniste, które dostarcza dużej ilości odżywczych składników.
Wśród produktów zbożowych wyróżnia się pieczywo ciemne tzw. razowe, jasne pieczywo pszenne oraz mieszane pieczywo żytnio-pszenne lub jasne pieczywo żytnie. Aby cieszyć się zdrowiem jak najdłużej, zaleca się spożywanie różnego rodzaju chleba. Dzięki temu dostarczamy organizmowi wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników. Pieczywo jest źródłem błonnika, który odpowiada za proces wydalania i trawienia. Ponadto zawiera dużą ilość węglowodanów, które dostarczają energii.
Czym charakteryzuje się określony rodzaj pieczywa? Pieczywo ciemne uważa się za najzdrowsze ze względu na dużą zawartość liganów, kwasu fitynowego oraz polifenoli. Składniki te przeciwdziałają powstawaniu nowotworów jelita. Należy jednak być ostrożnym ze względu na coraz częstsze oszustwa producentów. Nieświadomy konsument, który nie sprawdza etykiety chleba, może kupić chleb zabarwiony karmelem lub ciemnym słodem, wyglądający jak razowy. Oprócz takich sztuczek, do chleba dodaje się różnego rodzaju polepszacze smaku np. E330, E332, E471, które powodują szybszy proces fermentacji. Tymczasem przez takie zabiegi chleb szybko pleśnieje i smakuje jak wata.
Właściwości chleba
Chleb jest cennym produktem korzystnie wpływającym na funkcjonowanie mózgu. Substancje zawarte w chlebie np. węglowodany złożone (skrobia) odżywiają komórki nerwowe. Białka pszenicy oraz inne zboża, znajdujące się w pieczywie, pełnią ważną rolę podczas pracy mózgu. Chleb jest także cennym źródłem witamin z grupy B. Wśród nich można wymienić B1, B2, PP, E.
Jaki rodzaj chleba poleca się chorym?
Diabetycy powinni sięgnąć po chleb wysokobiałkowy, zawierający dużą ilość glutenu. Osobom chorym na miażdżycę zaleca się pieczywo razowe bogate w otręby. Dla otyłych poleca się chleb ciemny, który jest mniej kaloryczny i bardziej sycący.
Zdarza się, że niektórzy nie tolerują pieczywa pszennego. Ma to związek z zaburzeniami trawienia (celiakia). Gluten zawarty w chlebie nie jest przyswajany przez organizm.
Gdzie kupować pieczywo?
Coraz częściej stajemy się wygodni i kupujemy chleb w supermarketach. Tymczasem odradza się tego typu nawyki. Na półkach sklepowych znajduje się pieczywo przypominające gąbkę, pakowane w folię, pełne niezdrowych ulepszaczy. Skład prawdziwego chleba nie jest skomplikowany. Do produkcji potrzeba naturalnej mąki żytniej, zakwasu, wody, soli i drożdży.
Wniosek jest więc jeden. Najlepiej kupować chleb w piekarni, gdzie mamy pewność świeżości i trwałości. Dobrze jest też upiec chleb samodzielnie, bo wtedy mamy pewność, co się w nim znajduje. Jeżeli zaś chcemy żyć zdrowo, czytajmy etykiety znajdujące się na opakowaniach, dzięki temu unikniemy niemiłych niespodzianek a nasz organizm nie będzie narażony na szkodliwe substancje.