Jak zmienił się urlop macierzyński w 2013 roku?

Wszystkie pracujące matki, których dziecko urodziło się po 17 marca odetchnęły z ulgą. Teraz mogą zostać ze swoim maluszkiem od momentu narodzin przez niemal cały rok i czerpać z tego korzyści w postaci zasiłku.

Wymiar urlopu macierzyńskiego

Każda matka wydająca na świat potomstwo ma prawo do 20 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego. Od 2013 roku ma prawo do dodatkowych czterech tygodni, jako dodatkowy urlop macierzyński. Aby go otrzymać należy przedłożyć szefowi właściwy wniosek. Obowiązkiem pracodawcy jest przyjęcie dokumentu i udzielenie pracownicy dodatkowych tygodni do opieki nad dzieckiem. O taki urlop może ubiegać się również ojciec dziecka. A od przyszłego roku rząd zapowiada kolejne wydłużenie tego urlopu, wtedy wyniesie sześć tygodni.

Płatny rodzicielski

Matka albo ojciec dziecka mają prawo do wykorzystania dodatkowych 28 tygodni płatnego urlopu. Rodzice mogą skorzystać z niego indywidualnie albo podzielić się między sobą. Matka przez pierwsze 4 miesiące może zostać w domu i sprawować opiekę nad niemowlęciem, po czym wraca do praca, a na jej miejsce przychodzi ojciec, który zajmuje się malcem przez kolejne trzy miesiące. Dodatkowy urlop może zostać podzielony na dwie lub trzy części, jednak każda z nich nie może trwać krócej niż osiem tygodni.

Udzielenie

W terminie do dwóch tygodni po porodzie należy złożyć pracodawcy wniosek o urlop macierzyński w pełnym wymiarze, czyli 24 tygodnie, a bezpośrednio po takim urlopie – o urlop rodzicielski. W sytuacji, gdy matka później zdecyduje się na tego rodzaju nieobecność w pracy, wówczas powinna złożyć osobny wniosek, już w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego. Pracodawca musi dostać o tym informację nie później niż na 14 dni przed rozpoczęciem się urlopu rodzicielskiego.

Finanse

Będąc na urlopie macierzyńskim możemy liczyć na 100 procentowy zasiłek w wymiarze średniego wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy. Przebywając na urlopie rodzicielskim można liczyć na 60 procent tej kwoty. Jeśli rodzic od razu zdecyduje się na skorzystanie z obu tych form urlopów, wówczas przez 52 tygodnie będzie otrzymywać 80 procentowy zasiłek w wymiarze średniego wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.