Jak napisać sprawozdanie?

Sprawozdanie jest to relacja z jakiegoś wydarzenia, imprezy, przeczytanej książki (w tym ostatnim wypadku mówimy o recenzji). Z reguły jest oparte na bezpośrednio zebranych, prawdziwych materiałach i informacjach, które gromadzimy w czasie „dziania się” danego wydarzenia – może to być wycieczka, spotkanie towarzyskie, pobyt w jakiejś miejscowości lub kraju, uczestnictwo w jakiejś uroczystości, wystawie itp. Taki typ sprawozdania nazywamy REPORTAŻEM.

Z jednej strony relacjonujemy w nim dane wydarzenie, z drugiej – próbujemy je zinterpretować. Ze względu na podejmowaną tematykę możemy wyróżnić różne typy reportażu, np. społeczny, obyczajowy, podróżniczy, polityczny czy wojenny.

Sprawozdanie powinno się składać z dwóch części:

1. INFORMACYJNEJ, w której informujemy, co, gdzie i kiedy się wydarzyło, kto brał udział w wydarzeniu, jaka była kolejność wydarzeń, czy towarzyszyły im jakieś ciekawe okoliczności, jaka była reakcja zgromadzonych itp., można też przytoczyć fragmenty najciekawszych wypowiedzi, uwypuklić najciekawsze momenty.

2. OCENIAJĄCEJ, w której podejmujemy próbę odpowiedzi na pytania, co było najbardziej interesujące, najnudniejsze, jaki był nastrój wydarzenia, czy nam się podobało, czy wręcz przeciwnie.

4.7/5 - (71 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.