Jak napisać rozprawkę?

Rozprawka jest formą wypowiedzi, którą obowiązkowo musi znać każdy uczeń. Składa się z trzech najważniejszych elementów: wstępu, rozwinięcia i zakończenia.

We wstępie należy zasygnalizować, jak zrozumieliśmy temat, sformułować własną tezę, zaznaczyć, o czym będziemy pisać dalej i w jaki sposób ustosunkujemy się do tematu.

W rozwinięciu podajemy argumenty potwierdzające tezę, wyodrębnione, jasno sygnalizowane, np. zwrotami „zacznę od”, „po pierwsze”, „po drugie”, „z kolei”, „warto wspomnieć o”, „kolejnym argumentem jest” itp. Warto każdy argument zapisywać w osobnym akapicie, dzięki czemu rozprawka stanie się bardziej czytelna i przejrzysta.

W zakończeniu z kolei musimy podsumować swoje rozważania, wyciągnąć odpowiednie wnioski, sformułować ocenę danego problemu i jeszcze raz wyrazić swój stosunek do postawionej we wstępie tezy.

Pamiętajmy, że przeprowadzony przez nas w rozprawce wywód powinien być spójny, logiczny, przyjęta we wstępie teza powinna zostać potwierdzona odpowiednio dobranymi argumentami i utrwalona w zakończeniu.

3.7/5 - (10 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.