Jak napisać podanie?

Podanie jest pismem urzędowym, dlatego pisząc je, musimy zachować określony układ i porządek treści. Piszemy je na dużej kartce papieru formatu A4.

Pod względem graficznym ma formę zbliżoną do listu.

W lewym górnym rogu wpisujemy swoje dane osobowe: imię, nazwisko, adres zamieszkania i nr telefonu, w prawym górnym rogu umieszczamy miejscowość i datę złożenia podania (dzień, miesiąc i rok). Po prawej stronie zapisujemy, do kogo skierowane jest nasze podanie. Na środku strony, nad tekstem, a pod wymienionymi wcześniej danymi zapisujemy wyraz PODANIE, a następnie przystępujemy do zapisu najważniejszej części podania – jego treści.

Składa się na nią uprzejmy zwrot do adresata („Zwracam się z uprzejmą prośba o…”, „Uprzejmie proszę o…”), przedstawienie prośby, jej uzasadnienie (odpowiednio dobrane argumenty, „Prośbę swą motywuję tym, że…”, „W uzasadnieniu swojej prośby chciałbym dodać, że…”), a także zakończenie, czyli wyrażenie nadziei na pozytywne rozpatrzenie podania („Z nadzieją oczekuję na pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.”, „Liczę na Państwa przychylność.”). Pamiętajmy o stosowaniu akapitów.

Podanie kończy formuła grzecznościowa, np. „Z wyrazami szacunku” czy „Z poważaniem”, a także własnoręczny podpis i – ewentualnie, informacja o załącznikach.

4.8/5 - (121 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.