Jak badać piersi

Jak badać piersi?

badanie piersi

Jak badać piersi?

Ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy każdej kobiety. Ponadto musicie pamiętać, że badania profilaktyczne są bardzo ważne, ponieważ pozwalają na wczesne wykrycie nowotworu.

Dzięki temu kobieta ma szansę rozpocząć walkę z rakiem już w początkowym stadium choroby.

Jak często badać piersi?

Każda z was powinna być przynajmniej raz w miesiącu przebadana przez lekarza ginekologa, ponadto nie można zapominać o samobadaniu piersi.

Każda kobieta po 20 roku życia powinna co miesiąc, samodzielnie do lustra zbadać swe piersi. Wczesne wykrycie jakichkolwiek zmian w strukturze piersi pozwala lekarzom na szybkie i dokładne zdiagnozowanie pacjentki.

Najlepiej takie badanie przeprowadzić kilka dni po zakończeniu miesiączki. Panie po okresie menopauzy mogą wybrać sobie jakikolwiek dzień, należy jednak pamiętać, aby badanie przeprowadzać regularnie co miesiąc, w jednakowych odstępach czasu.

Schemat badania piersi z pozycji stojącej

Jak badać piersi1. Stań przed lustrem w pozycji wyprostowanej i obserwuj, czy: 

 

 

  • kształt piersi nie jest zmieniony,
  • na piersiach nie ma widocznych plam, przebarwień
Jak badać piersi2. Unieś ręce do góry i jeszcze raz obejrzyj piersi.
Jak badać piersi3. Połóż ręce na biodrach i zwróć uwagę na to, czy: 

 

 

  • wokół sutków nie ma widocznych owrzodzeń
  • na piersiach nie ma nietypowego zmarszczenia
Jak badać piersi4. Prawą dłoń umieść z tyłu głowy, natomiast lewą dłonią zacznij badanie prawej piersi.
Jak badać piersi5. Podczas wykonywania badania piersi palce lewej dłoni powinny być trzymane płasko. Zaczynając od zewnątrz, kolistymi, spiralnymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara, lekko naciskając podążaj dłonią w kierunku sutka. Podczas tego badania staraj się zwrócić uwagę na nietypowe guzki i zgrubienia.
Jak badać piersi6. Kciukiem i palcem wskazującym ściśnij brodawkę sutkową i sprawdź, czy nie wydostaje się z niej wydzielina.

Drugą pierś zbadaj korzystając z tego samego schematu.

Schemat badania piersi z pozycji leżącej

Jak badać piersi1. Znajdź twarde i stabilne podłoże, następnie połóż się na plecach. Pamiętaj aby pod lewy bark podłożyć poduszkę. Następnie połóż lewą rękę pod głowę, a prawą dłonią rozpocznij badanie lewej piersi (rys.8). Podczas wykonywania badania palce prawej ręki powinny być trzymane płasko. Lekko naciskając wykonuj spiralne ruchy zgodne z ruchem wskazówek zegara, zaczynając od zewnątrz a kończąc przy brodawce sutkowej. Podczas badania zwróć uwagę ewentualne guzki lub zgrubienia, które spoistością różnią się od otoczenia.
Jak badać piersi2. Leżąc na plecach połóż lewą rękę wzdłuż ciała, a prawą dłonią przystąp do badania lewej pachy. Tu również zwróć uwagę na wszelkie nietypowe zgrubienia i guzki.

Drugą pierś zbadaj korzystając z tego samego schematu.

Oceń

One Response

  1. Karola Mejer 13 listopada 2017

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.