Jak łagodzić oparzenia

Jak łagodzić oparzenia?

łagodzenie oparzeń

Jak łagodzić oparzenia?

Oparzenia są z reguły bolesne i niełatwo się goją, dlatego należy wiedzieć, w jaki sposób z nimi postępować, aby łagodzić ból oraz przyspieszyć gojenie się skóry.

Poniżej radzimy, jak to zrobić. Zapraszamy do lektury!

Wskazówki, jak łagodzić oparzenia

Oparzone miejsca schładzaj woda, która zmniejszy ból. Po opalaniu użyj preparatów nawilżających i łagodzących oparzenia. Zawierają np. lanolinę  wazelinę, pantenol, kwas borny, alantoinę , aloes, chlorek metronidazolu. Regenerują naskórek i pobudzają gojenie.

Żele i maści łagodzą, chłodzą, zapobiegają obrzękom i nadmiernemu wysuszeniu.

Delikatnie smaruj się preparatem kilka razy dziennie.

Pomoże Ci też jogurt, kefir lub zsiadłe mleko.

Jednak gdy oparzenia są poważne, udaj się do lekarza.

Oparzenia lekkie

Poparzone miejsce należy trzymać pod strumieniem zimnej wody przez ok. 10–15 minut. Nie wolno przekłuwać pęcherzy, chociaż zdania ekspertów w tej kwestii są podzielone. Nakładamy jałowy opatrunek, ale można też goić oparzenie w sposób otwarty, bez opatrunku (zależy od rozległości i umiejscowienia oparzenia).

Dobrze jest mieć w apteczce preparaty takie jak Panthenol lub Termcool, które nakłada się  na oparzone miejsce. Mają one działanie chłodzące, przeciwbólowe oraz przyspieszające regenerację skóry. Sprawdzonym, domowym sposobem jest też przykładanie aloesu po schłodzeniu skóry. Na oparzenia nie wolno stosować spirytusu, ani żadnych barwników

Oparzenia termiczne

Postępowanie

Postępowanie i leczenie w oparzeniach termicznych  zależy głównie od stopnia oparzenia, jego lokalizacji i rozległości. Należy podać anatoksynę tężcową. Ambulatoryjne leczenie stosuje się w przypadku

  • parzenia I° i II° obejmującego mniej niż 15-20% powierzchni ciała (mniej niż 10% u dzieci),
  • oparzenia II° o średniej głębokości lub głębokie obejmujące mniej niż 10% powierzchni ciała,
  • oparzenia III° obejmującego mniej niż 1% powierzchni ciała.

Jeżeli mamy oparzenie I stopnia to schładzamy natychmiast zimna wodą ok 20 minut.
Jeżeli mamy oparzenie II i III stopnia, postępujemy podobnie jak w oparzeniach I i II stopnia, dodatkowo nakładamy sterylny opatrunek na oparzone miejsce. Nie wolno przekłuwać samodzielnie pęcherzy. Opatrunek powinien być zmieniany dwa razy dziennie.

Przy rozległych oparzeniach należy pamiętać, że naszym zadaniem nie jest leczenie rany lecz niedopuszczenie do zakażenia

Po około 24 godzinach delikatnie przemyj poparzony obszar wodą z mydłem. Staraj się aby oparzenie było suche i czyste, pomiędzy kolejnymi myciami zawijaj je w bandaż.

Aloes skróci proces gojenia się rany. Przez dwa do trzech dni po oparzeniu rozprowadzaj sok ze świeżego liścia aloesu bezpośrednio po ranie, a natychmiast odczujesz ulgę. Ponawiaj zabieg 4-6 razy dziennie, opcjonalnie opatrując ranę bandażem.

Działanie antyseptyczne i przeciwzapalne ma również nagietek. Nakłada się go na ranę w celu przyspieszenia procesu gojenia i przeciwdziałania infekcji.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.