Jak sprawdzić czy złoto jest prawdziwe?

O fałszywym złocie mówimy wtedy, gdy ma mniej niż dziesięć karatów. Według amerykańskich uczonych, aż 22 sklepy w USA sprzedawały swoim klientom podróbki złota, mówiąc oczywiście, że jest prawdziwe.

Ryzyko kupna fałszywego złota wzrasta wtedy, gdy biżuterię kupujemy na bazarkach zamiast w renomowanych, sprawdzonych sklepach. Ale jest kilka sprawdzonych sposobów, aby samodzielnie sprawdzić, czy dane złoto jest prawdziwe czy nie.

Jak odróżnić prawdziwe złoto od podróbki? 

Obejrzyj dokładnie złoto pod kątem istniejących przebarwień. W przypadku, gdy biżuteria jest jedynie pozłacana, z upływem czasu wierzchnia warstwa zacznie się ścierać, co będzie znaczyło że jest fałszywe. Jeśli nie ma żadnych oznak pozłacania czy ścierania, można przyjąć, że nie mamy do czynienia z podróbką.

Umieść nad wisiorkiem czy pierścionkiem magnes. Złoto nie posiada cech magnetycznych, dlatego jeśli Twoje „złoto” zostanie przyciągnięte przez magnes, jest to dowód na to, że masz przed sobą podróbkę. Może się zdarzyć, że magnes mimo wszystko nie podziała na złoto, które w rzeczy samej nim nie będzie, ponieważ dany przedmiot może być wykonany z materiału, który posiada niemagnetyczne właściwości.

Zbadaj gęstość danej biżuterii. Gęstość złota wynosi około 19,3 gramy/ml, czyli więcej niż spora część metali. Tylko platyna, iryd, osm i neptun posiadają wyższą gęstość od złota.

Bardzo prostym sposobem na sprawdzenie gęstości złota jest porównanie go do czegoś o podobnych rozmiarach, co do czego mamy pewność, że jest zrobione z prawdziwego złota. Oba przedmioty powinny mieć zbliżoną wartość. Jeśli interesujący nas przedmiot jest lżejszy to znak, że najprawdopodobniej został zrobiony z fałszywego złota.

Lepszym sposobem na sprawdzenie gęstości złota jest użycie do tego naczynia z wodą, najlepiej z podziałką. Najpierw dokładnie zważ dany przedmiot i zapisz sobie wagę. Potem wlej trochę wody i zapisz objętość. Umieść biżuterię w naczyniu i zapisz wskazany poziom wody. Oblicz różnicę miedzy dwoma pomiarami i wyraź ją w ml. Gęstość oblicz dzieląc masę przez objętość. Jeżeli wynik waha się w granicach 19 g/ml, to znak, że Twój przedmiot jest złoty.

pierscionek

2.3/5 - (3 votes)

Tagi:

  • jak sprawdzić czy złoto jest prawdziwe

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.