Jak szlifować bursztyn?

Obróbka mechaniczna kamieni szlachetnych jest procesem niezbędnym, aby wydobyć ich barwę i kolor. Sztukę tę posiedli już starożytni Rzymianie czy mieszkańcy Indii.

Jednym z finalnych etapów obróbki mechanicznej jest szlifowanie, w przypadku bursztynu poprzedzone wierceniem otworów (które możemy przeprowadzić poprzez wytapianie albo skrawanie mechaniczne).

 

Szlifowanie bursztynu – najważniejsze informacje

Do szlifowania, którego głównym celem jest usunięcie matowej warstwy powierzchniowej i jej zanieczyszczeń, stosuje się drobnoziarniste proszki ścierne rozrobione wodą na papkę. Używając wiertła, należy unikać zbyt dużych obrotów, aby nie spowodować przegrzania się obrabianej powierzchni.

Polerowanie natomiast przeprowadzamy na tarczach filcowych albo flanelowych, smarowanych czerwoną pastą polerską lub wodną zawiesiną kredy czy pasty do zębów. Obroty tarczy powinny wynosić ok. 30-500 na minutę, nie wolno też stosować zbyt dużego nacisku.

Niewprawieni mogą spróbować szlifowania bursztynu za pomocą delikatnego materiału ścierającego, np. papieru ściernego.

Na koniec poddajemy bursztyn zabiegom wykończającym powierzchnię – albo wybłyszczaniu chemicznemu, albo utrwalaniu powierzchni. Pierwszy z zabiegów polega na zanurzeniu bursztynu w terpentynie, alkoholu amylowym, octanie etylowym itp., które nieznacznie rozpuszczają bursztyn, nadtrawiają jego powierzchnię, powodując jej wybłyszczenie. Drugi z zabiegów polega natomiast na pokryciu powierzchni bursztynu niewielką ilością lakieru.

bursztyn

2 komentarze

  1. eryk 18 grudnia 2013
    • Jan 4 stycznia 2014

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.