Jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne?

Nie każdy z nas potrafi trafnie dobrać sobie okulary przeciwsłoneczne. Te nieodpowiednio wybrane nie będą chronić naszych oczu przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Okulary przeciwsłoneczne nie są jedynie dodatkiem do modnej garderoby. Ich rola jest nieco głębsza, bowiem chronią nasze oczy przed niekorzystnym wpływem promieniowania UV.

Jak zatem dobrze dobrać ten modowy dodatek?

Zasady doboru okularów przeciwsłonecznych 

Gdy znajdujemy się w zaciemnionym pomieszczeniu, źrenice ulegają rozszerzeniu, a gdy wpada do nich światło – wtedy kurczą się. To dlatego przez ciemne szkła do oka trafia więcej światła. Stąd tak ważne jest noszenie latem okularów przeciwsłonecznych.

Kupując okulary przeciwsłoneczne, nie kierujmy się wyłącznie modelem oraz tym, czy pasują do naszej twarzy, czy nie. Bardzo ważną kwestią są filtry UV, w jakie powinny być wyposażone szkła. Dlatego nie kupujmy szkieł na okolicznych bazarkach, gdzie towar jest niewiadomego pochodzenia, a u sprawdzonych sprzedawców.

Dobre okulary to takie, które posiadają atesty. Jest to gwarancja bezpieczeństwa naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem. Warto wiedzieć, że soczewki nie mające atestów, mogą sprawić, że w znacznie młodszym wieku będziemy cierpieć na wiele okulistycznych dolegliwości, jak np. zaćmę czy zaburzenia widzenia.

okulary1

Obecnie można spotkać się ze szkłami w wielu kolorach. Oprócz klasycznej czerni są również szare, brązowe, zielone, fioletowe czy gradalnie jaśniejące ku dołowi.

Sportowcom zaleca się noszenie szkieł idealnie dopasowanych do kształtu twarzy o kolorowych soczewkach.

Dla kierowców przeznaczone są szkła z filtrem polaryzacyjnym, które ułatwiają prowadzenie samochodu w słoneczny dzień, kiedy nasze oczy narażone są na „odbijanie wszystkiego w szybie”. Z kolei gdy na dworze zapada zmrok, wówczas kierowcy powinni zakładać soczewki z żółtymi szkłami, które posiadają właściwości rozjaśniające obraz. Świetnie sprawdzają się również w trakcie deszczu.

Czy warto kierować się modą?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że o wiele lepiej jest kupić jedną parę lub dwie dobrej jakości, niż kilkanaście par soczewek w zasadzie bezużytecznych, nie dających żadnej ochrony. No ale jak być modnym, mając zaledwie jedne okulary przeciwsłoneczne? A można, wystarczy zapoznać się z rodzajami soczewek, które od dłuższego czasu królują niezmiennie na wybiegach. A bez wątpienia są to takie, które zajmują większą część twarzy. Równie modne są awiatorki oraz te o prostokątnym kształcie. Nigdy jednak nie wyrzucajmy starych szkieł. Moda ma tendencję do powrotów, więc po kilku czy kilkunastu latach nasze stare okulary przeciwsłoneczne nabiorą nowego życia i nadal będą modne.

Ale nie tylko szkła są  ważne. Warto zwrócić uwagę na oprawki, które powinny być dobrze dopasowane. O radę poproś sprzedawcę, który udzieli Ci obiektywnej oceny. Dodatkowo, oprawki muszą być zrobione z dobrego materiału.

okulary

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.