Jak się składa kondolencje?

Składanie kondolencji rodzinie zmarłego to bardzo delikatna sprawa. Bardzo dużo zależy od stopnia zażyłości jaki łączył was z osobą zmarłą.

Wyrazy współczucia możecie złożyć w formie listu, albowiem jest do eleganckie i delikatne. Niestety obecnie jest to bardzo rzadko praktykowane. List taki powinien być poważny i ciepły. Ponadto zwróćcie również uwagę na jego estetykę.

Wraz z postępem technologicznym zmieniła się również forma składania kondolencji. Telefony zrewolucjonizowały również ten obyczaj. Musicie jednak uważać, albowiem telefonowanie do kogoś (z kim nie jesteście blisko zaprzyjaźnieni) po śmierci bliskiej mu osoby, a przed pogrzebem, nie jest właściwe. Pamiętajcie, że dla pogrążonej w żalu rodziny tego typu rozmowy mogą być bardzo bolesne i przykre. Musicie zatem kierować się przede wszystkim wyczuciem oraz powinniście wyczulić swą wrażliwość na ludzkie cierpienie.

Załatwianie formalności związanych z organizacją pogrzebu i stypy może być bardzo bolesnym doświadczeniem dla kogoś, kto stracił bliską mu osobę. Jeżeli zatem czujecie, że wasza pomoc jest niezbędna – zaproponujcie ją. Zróbcie to ciepło, krótko, konkretnie i bez narzucania.

Pamiętajcie, aby uszanować prośbę o nie składanie kondolencji, którą można zamieścić przy zawiadomieniu o czyjejś śmierci. Przeważnie nie dotyczy ona rodziny i bliskich przyjaciół.

Jeżeli zatem będziecie składać kondolencje miejcie na uwadze odczucia tych, których ta śmierć dotknęła najbardziej.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.