Co warto zwiedzić w Tbilisi?

Gruzja nie jest jeszcze krajem słynącym ze swych walorów turystycznych, jednak niewątpliwie je posiada. Mało kto w Polsce wie o tym, jak piękny i malowniczy, a przy tym różnorodny jest to kraj. Można w nim znaleźć wiele cech typowych dla państw śródziemnomorskich, przy czym państwo to łączy w sobie niejako zalety różnych krajów, co powoduje, że jest zupełnie wyjątkowe jeśli chodzi o walory turystyczne i warto się tam wybrać, nie tylko dlatego, że posiada wspaniałe plaże, doskonałe wino z miejscowych winnic i może poszczycić się wyśmienitą kuchnią, ale też obiektami turystycznymi i zabytkami, których większa część zlokalizowana jest w stolicy kraju – Tbilisi.

 

Ważne zabytki Tbilisi

Bardzo ważny zabytek stanowi Katedra Sioni. Jest to najważniejsza, główna świątynia Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, w której swą siedzibę ma katolikos Eliasz II. Obecny wygląd nie jest pierwotnym, ponieważ w miejscu tym niegdyś stały inne świątynie, które kilkakrotnie były burzone, a następnie odbudowywane. Dzisiejszy wygląd obiektu pochodzi z przełomu XI i XII wieku, ale potem były jeszcze przeprowadzane poszczególne prace remontowe, zatem wygląd nieco różni się od ówczesnego. Ponadto dzwonnice świątyni pochodzą z XIV i XIX wieku, a także w XIX wieku zostały namalowane słynne freski zdobiące wnętrze kościoła. Istotnym elementem świątyni jest przechowywana w niej relikwia w postaci krzyża świętej Nino. Jest to najważniejsza, najcenniejsza relikwia całego Kościoła gruzińskiego, ponieważ dzięki niej udało się wprowadzić w Gruzji chrześcijaństwo.

Istotnym obiektem sakralnym jest również najstarsza świątynia w całej stolicy – Bazylika Anczischati. Jest to cerkiew Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Powstała ona najprawdopodobniej w VI wieku. Jej nazwa zaczerpnięta została od słynnej ikony „Obrazu Chrystusa Nie Ludzką Ręką Uczynionego” – „Anczischati”, która kiedyś znajdowała się na terenie świątyni. W czasie, gdy w Gruzji panowali komuniści, obiekt był zamknięty, zaś po upadku komunizmu w 1989 roku został ponownie przywrócony do użytku i funkcjonuje do dziś.
Sobór Trójcy Świętej, czyli Cminda Sameba, znajdujący się w Tbilisi, jest trzecią pod względem wysokości prawosławną świątynią na świecie i choćby dlatego warto ją obejrzeć, przynajmniej z zewnątrz.
Inne znane, warte uwagi obiekty sakralne znajdujące się w stolicy Gruzji, to: kościół ojca Dawida, przy którym zlokalizowany jest Panteon pisarzy i osób publicznych ważnych dla państwa gruzińskiego, Cerkiew Matki Bożej Metechskiej, Kościół Kaszweti, ormiańska katedra Eczmiadzyn oraz Wielka Synagoga, zwana Sefardyjską albo synagogą żydów z Achalciche. Jest to główna synagoga żydowskiej wspólnoty w Tbilisi. Nazwa obiektu pochodzi od miejscowości w Turcji, ponieważ stamtąd pochodziły osoby, które ufundowały budowę obiektu. Obecnie jest to bardzo ważne miejsce, ponieważ stanowi ono centrum żydowskiej gminy w Tbilisi. Wokół świątyni zlokalizowanych jest wiele żydowskich instytucji i sklepów, co składa się na tradycyjną żydowską dzielnicę, jakie można spotkać w wielu miastach innych państw.

 

Inne atrakcyjne miejsca

Miejscem, którego na pewno nie można pominąć, odwiedzając stolicę Gruzji, jest Kartlis Deda, czyli Pomnik Matki Gruzji. Jest to monumentalny posąg o wysokości 20 metrów wykonany z aluminium. Jest doskonale widoczny z daleka, ponieważ znajduje się na szczycie grzbietu górskiego Sololaki. Posąg wyobraża kobietę i symbolizuje stolicę Gruzji. Kobieta patrzy w kierunku miasta. W lewej ręce ma puchar wina, zaś w drugiej dłoni trzyma miecz. Wino przeznaczone jest dla gości, zaś miecz – dla wrogów, którzy mogą chcieć zaatakować miasto. Pomnik ten został stworzony w 1958 roku jako pamiątka 1500. rocznicy powstania miasta.

Twierdza Narikala, znajdująca się niedaleko posągu, jest zabytkiem starożytności. Składa się z dwóch części, które otoczone są murem. Na niższym dziedzicu twierdzi zlokalizowany jest kościół świętego Mikołaja. Twierdza jest licznie odwiedzana przez trustów. Można dojść do niej pieszo lub dojechać kolejką linową z Parku Europejskiego.
Wart odwiedzenia jest również pomnik króla Wachtanga Gorgosalego – również znany w Gruzji posąg.
Żaden turysta nie powinien też pominąć Alei Szoty Rustawelego. Jest to główna ulica miasta, gdzie znaleźć można między innymi budynek Parlamentu, Gruzińskie Muzeum Narodowe, kościół Kaszweti, Teatr imienia Szoty Rustaweliego, Operę imienia Paliaszwiliego czy Galerię Malarstwa oraz Filharmonię. W zależności od tego, jaką ilością czasu dysponujemy, warto odwiedzić któryś z tych obiektów.
Na tbiliskim placu Wolności znajduje się Ratusz miejski, który również warto odwiedzić, a także kolumna-pomnik świętego Jerzego.

Inne obiekty, które cieszą się zainteresowaniem turystów i które warto obejrzeć, to m.in.: Most Pokoju, Tbiliski Uniwersytet Narodowy, Park Europejski, Park Vake czy Święta Góra Mtacminda.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.