Jak dbać o aglaonemę?

Aglaonema to wymagająca roślina tropikalna, która ładnie rośnie jedynie w pomieszczeniach, które charakteryzują się wysoką  wilgotnością powietrza.

Aglaonema wydaje niepozorny kwiatostan, podobny do kwiatostanu difenbachii, ale zawiązują się na nim ozdobne, czerwone owocki. Nie poleca się jej do mieszkań z centralnym ogrzewaniem.

 

Wskazówki, jak dbać o aglaonemę

  • Stanowisko dla aglaonemy

Aglaonema wymaga stanowiska półcienistego.

  • Temperatura dla aglaonemy

Optymalna dla aglaonemy temperatura to 15-18°C zimą, 20-22°C latem, wskazane jest także stale ciepłe podłoże.

  • Podlewanie aglaonemy

Zimą aglaonemę należy podlewać raczej skąpo, wiosną i latem obficie, używając w tym celu letniej, miękkiej wody. Poleca się roślinę zraszać lub raczej zamgławiać opryskiwaczem, dającym bardzo drobne krople, gdyż duże mogą spowodować powstawanie plam oparzeniowych na liściach.

aglaonema

  • Nawożenie aglaonemy

Od kwietnia do sierpnia nawozimy aglaonemę co 2 tygodnie nawozami mineralnymi niezawierającymi wapnia lub zwierzęcymi rozcieńczonymi wodą.

  • Przesadzanie aglaonemy

Aglaonemę przesadza się w marcu, co rok – dwa lata, podłożem powinna być ziemia próchnicza, przepuszczalna, złożona z torfu, kawałków kory, kompostu liściowego i odrobiny piasku. Doniczki zaleca się szerokie i płaskie.

  • Rozmnażanie aglaonemy

Aglaonemę rozmnażamy wiosną, przez sadzonki wierzchołkowe ukorzenione w mieszaninie torfu i piasku, w ciepłym podłożu, przy temperaturze powietrza około 25°C i wysokiej wilgotności.

  • Szkodniki i choroby atakujące aglaonemę

Aglaonema hodowana w zbyt suchych pomieszczeniach bywa często atakowana przez przędziorki, które należy zmywać z dolnej strony liści watką zmoczoną w roztworze szarego mydła z dodatkiem denaturatu (łyżka szarego mydła i łyżeczka denaturatu na l wody). Suche powietrze powoduje także zasychanie końców liści. Ratunkiem jest częstsze spryskiwanie ich wodą.

aglaonema1

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.