Jak osuszyć piwnicę?

Sytuacje, kiedy dochodzi do zalania piwnicy, zdarzają się dość powszechnie, np. w związku z lokalnymi podtopieniami, powodziami, ale tez roztopami itp. i stanowią poważne zagrożenie dla każdego budynku, dlatego należy podjąć niezwłocznie kroki mające na celu jej osuszenie.

Jak osuszyć piwnicę, podpowiadamy więc poniżej.

Zasady osuszania piwnicy

Skuteczne i prawidłowe osuszenie zalanej piwnicy powinno polegać nie tylko na pozbyciu się wilgoci, ale także na usunięciu przyczyny jej powstawania, np. wymianie izolacji przeciwwodnej czy jej wykonaniu. Zanim jednak rozpoczniemy jakiekolwiek prace remontowe, powinniśmy osuszyć ściany i podłogę piwnicy, aby zapobiec uciekaniu ciepła, powstawaniu kolejnych zacieków, pleśni i grzybów.

Metody osuszania piwnicy

Sposobów osuszania piwnicy jest kilka. Można osuszyć piwnicę w sposób tradycyjny, najtańszy, chociaż pracochłonny, odkopując ściany z zewnątrz budynku, oczyszczając i pozostawiając na kilka-kilkanaście tygodni w takim stanie, aby samoistnie pozbyły się nadmiaru wilgoci. Międzyczasie należy też usunąć dotychczasową izolację – zarówno przeciwwodną, jak i termiczną, którą po wysuszeniu piwnicy i tak trzeba byłoby wymienić.

Innym sposobem jest osuszenie piwnicy przy użyciu metody elektroosmozy, polegającej na wykorzystaniu specjalnego urządzenia generującego dodatnie pole. Urządzenie to umieszcza się w wysoko położonym miejscu domu i podłącza się je do prądu. Dopóki będzie zasilane, emitować będzie bezpieczne promieniowanie dodatnie, wymuszające cyrkulację wody w murach od bieguna ujemnego do dodatniego. Biegunem ujemnym jest gleba. Wskutek cyrkulacji wody dostaje się ona do gruntu, a ściany zostaną osuszone.

Ostatnią metodą, z jakiej można skorzystać, jest metoda mikrofalowa, wymagająca wykorzystania specjalnej maszyny mikrofalowej. Jest ona kosztowna, ale szybka, i skutecznie osusza piwnice zwłaszcza po powodziach.

Oceń

One Response

  1. Drymat Polska 30 listopada 2016

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.