Dlaczego kolację trzeba jeść wcześnie?

Wielu ekspertów podkreśla, jak ważne jest to, by spożywać posiłki o ustalonym czasie, a przede wszystkim, by jeść wcześnie kolację, ponieważ jest to świetny sposób na utrzymanie masy ciała pod kontrolą i zachowanie zdrowia.

Dlaczego nie można jeść kolacji zbyt późno?
Kolację zawsze powinno się spożywać na 2-3 godziny przed pójściem spać, by dać metabolizmowi czas na strawienie składników odżywczych. Pozwala to poczuć się lekko i dobrze spać. Sen jest wówczas głębszy i spokojniejszy, mniejsze jest ryzyko wystąpienia koszmarów, które częściej pojawiają się, kiedy pójdzie się spać z pełnym żołądkiem. Następnego dnia można zaś obudzić się z wysokim poziomem energii i być gotowym do wykonywania codziennych czynności oraz mieć dobry nastrój. Eksperci wskazują, że organizm człowieka jest zaprogramowany w taki sposób, by odczuwać głód między 5 a 7 po południu, nie później.

Jakie są tego konsekwencje?
Kiedy zbyt późno je się kolację i idzie się spać z pełnym żołądkiem, jest się znacznie bardziej podatnym na koszmary, obrzęki, zgagę, a także, oczywiście, nadwagę. Aby tego uniknąć, należy jeść kolację nie później niż o 20.30 i unikać tłustych, kalorycznych pokarmów.

Jak wygląda idealna kolacja?
Istnieje mnóstwo pokarmów, których należy unikać przed pójściem spać, ponieważ zawarte w nich duże ilości tłuszczu utrudniają trawienie. Idealnie jest na kolację spożywać warzywa, węglowodany w postaci ryżu czy makaronu. Można też jeść chude mięso – ryby albo kurczaka bez skóry. Takie postępowanie pozwoli poczuć się lepiej oraz uniknąć nadwagi.
 

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.