Zagadnienia związane z glutenem i jego wprowadzaniem do diety naszych najmłodszych poruszane są niejednokrotnie przez lekarzy pediatrów jako istotne dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu maluszków.
Co to jest gluten?
Gluten jest białkiem występującym w pszenicy, owsie, życie i jęczmieniu, a jego źródłem są przede wszystkim produkty mączne, ale także wędliny, sery, jogurty, majonezy, płatki kukurydziane i inne produkty. Alergia na gluten bywa przyczyną celiakii, choroby trzewnej, objawiającej się m.in. problemami z układem pokarmowym.
Kiedy wprowadzać gluten do diety maluszka?
Zgodnie z najnowszymi ustaleniami należy to robić w pierwszym półroczu życia dziecka – najprawdopodobniej może to zwiększyć odporność organizmu na gluten oraz zapobiec celiakii w przyszłości.
Inaczej wprowadza się gluten w diecie dziecka karmionego piersią, nieco inaczej w przypadku dziecka karmionego dzieckiem modyfikowanym. Szczegóły poniżej.
Wprowadzanie glutenu do diety dzieci karmionych piersią
Zgodnie z najnowszymi badaniami jeżeli dziecko karmione jest piersią, gluten warto wprowadzać najwcześniej w 5. miesiącu, najpóźniej w 6., zaczynając od połowy łyżeczki kaszki czy kleiku raz dziennie. Dawkę tę można zwiększyć do 1 łyżeczki po dwóch miesiącach.
Ostateczną decyzję o tym, kiedy wprowadzić gluten, powinien pomóc podjąć matce lekarz, który zna dziecko i stan jego zdrowia. Niekoniecznie trzeba podawać gluten z przecierem warzywnym – można łączyć go z mlekiem albo podawać dziecku bezpośrednio do buzi.
Wprowadzanie glutenu do diety dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym
Zasady są tutaj podobne jak w przypadku dziecka karmionego piersią – zaczynamy podawać gluten w 5. lub 6. miesiącu życia dziecka, zaczynając od dawki pół łyżeczki kaszki czy kleiku dziennie, łącząc go z przecierem warzywnym czy mlekiem. Po dwóch miesiącach dawkę można zwiększyć do dwóch łyżeczek.