Jak się gra w pana?

Jak się gra w pana

Jak się gra w pana?

W pana należy grać 24 kartami (od dziewiątek do asów). Mała talia rozdzielona jest po równo między wszystkimi graczami. Grę rozpoczyna osoba, która posiada 9 kier, która wykłada na środek (wartość karty widzą wszyscy). Następnie gracze dokładają karty kolejno.
Wykładane karty tworzą stos, na który można wyłożyć dokładnie jedną kartę lub dokładnie cztery jednakowej wartości (np. cztery asy, cztery dziesiątki). Zasada dotyczy także osoby która rozpoczyna – może ona wówczas zamiast 9 kier, wyłożyć cztery dziewiątki (kier ma znajdować się na samym spodzie).
Karty, które są wyjmowane na stos nie mogą mieć mniejszych wartości niż karta znajdująca się na szczycie stosu. Starszeństwo kart w kolejności od najmłodszej do najstarszej: 9, 10, walet, dama, król, as. Kolor nie ma znaczenia, np. kiedy na stosie znajduje się walet – gracz może położyć na nim dowolnego waleta, damę, króla bądź asa. Nie może natomiast położyć karty niższej.
Jeśli gracz nie ma karty wyższej bądź równej, lub nie chce wyłożyć karty – musi wziąć ze stosu trzy karty. W przypadku kiedy na stosie znajduje się mniej kart niż trzy – zbiera wszystkie oprócz dziewiątki kier. Po zebraniu kart ze stosu kolejka przechodzi do następnego gracza.
Celem gry jest wyłożenie wszystkich posiadanych kart.
Możecie zagrać również w “piki cofane”. W tej odmianie kolej wyłożenia karty powraca do poprzedniego gracza, jeśli odkryta lub położona karta jest w kolorze pik.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.