Jak się gra w szachy

Jak się gra w szachy?

Jak się gra w szachy

Jak się gra w szachy?

Szachy to gra dwuosobowa. Gra odbywa się na szachownicy z 64 polami przy pomocy ustawionych w odpowiednich polach bierek – figur i pionków. Bierki są w kolorze czarnym i białym. Jeden z graczy ma 16 bierek czarnych, a drugi 16 białych (po 8 figur i 8 pionków). Każda bierka ma swoje zadanie, reguły poruszania się po szachownicy i zasady bicia. Gracze wykonują po jednym ruchu naprzemiennie, dopóki nie zakończą partii. Celem gry jest danie mata królowi rywala. Gra jest rozpoczynana zawsze przez gracza posiadającego białe bierki.

Król – może poruszać się na dowolne sąsiednie pole (wyjątkiem jest roszada), które nie jest atakowane przez bierkę przeciwną.

Hetman (Królowa) – może poruszać się na dowolne pole po liniach, rzędach i przekątnych, na jakich się znajduje.

Wieża – może poruszać się na dowolne pole po liniach i rzędach, na których się znajduje.

Goniec (Laufer) – może poruszać się na dowolne pole po przekątnych, na których się znajduje.

Skoczek (Konik szachowy) – porusza się wykonując dwa ruchy; najpierw robi krok o jedno pole wzdłuż rzędu lub linii, a potem krok o jedno pole na dowolnej przekątnej oddalając się od pola wyjściowego.

Pionek – może poruszać się wyłącznie do przodu o jedno pole. Wyjątkiem jest pierwszy ruch każdym pionkiem, gdy może się on poruszyć o dwa pola na przód. Pionek, który dotrze do ostatniego rządu pól, można wymienić na dowolną figurę (np. Królową).

 

Jak się gra w szachy – wideo porady

 Zasady gry w szachy

 

Jak pokonać przeciwnika

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.