Jak się gra w makao

Jak się gra w makao?

Jak się gra w makao

Jak się gra w makao?

W makao może grać praktycznie dowolna liczba uczestników. Adekwatnie do liczby graczy należy rozgrywać grę odpowiednią liczbą talii. Dla 2-4 graczy zwykle wystarcza jedna talia.
Zasady ogólne
Kolejność zagrywania ustalają gracze. Każdemu uczestnikowi należy rozdać po pięć losowo wybranych kart. Pamiętajcie, że karty należy trzymać tak, przeciwnicy nie mogli ich zobaczyć.
Z pozostałych kart wykładacie jedną, tak aby każdy gracz mógł zobaczyć co to za karta. UWAGA nie może być to karta funkcyjna – czyli 2, 3, 4, Walet, Król i As.
Gra polega na tym, aby porównać swoje karty z kartą leżącą na stole. Jeśli posiadasz kartę, która kolorem lub wartością odpowiada karcie leżącej na środku możesz wyłożyć tę kartę, zakrywając leżącą na wierzchu. Jeśli natomiast nie posiadasz pasującej karty bądź nie chcesz pozbywać się jednej z tych, które pasują – musisz dobrać jedną z kart z talii. Jeżeli pobrana karta będzie pasowała do karty leżącej na środku – możesz ją od razu na niej położyć.
Wygrywa gracz, który jako pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich kart. . Pamiętaj, aby wykładając przedostatnią kartę powiedzieć “Makao”, ponieważ jeśli tego nie zrobisz, a Twoi przeciwnicy zwrócą na to uwagę – będziesz musiał pobrać 5 kart z talii.
Jeśli natomiast skończą się karty w stosie – osoba, dla której zabrakło kart musi przetasować kupkę kart odkładanych przez graczy. Pamiętajcie o  odwróceniu stosu tak, aby była tam tylko jedna karta (ta sama, która była u góry stosu przed przetasowaniem).
Karty tego samego rodzaju możecie wyłożyć naraz.
Różne warianty gry 

  • Dwójka – kolejny gracz dobiera 2 karty lub jeśli ma dwójkę kładzie ją na stosie a następny uczestnik musi dobrać 4 karty lub jeśli ma trójkę w tym samym kolorze kładzie ją na stosie a kolejny gracz dobiera 6 kart itd.
  • Trójka – analogicznie tak jak dwójka, tylko kolejny gracz dobiera 3 karty
  • Karty od 5 do 10 są mało istotne.
  • Król kier – kolejny gracz pobiera pięć kart
  • Król pik – poprzedni gracz pobiera pięć kart
  • As – gracz może zażądać zmiany koloru
  • Dama – gracze mogą wyłożyć ją na każdą kartę bez względu na kolor i wartość, można również wyłożyć dowolna kartę na damę – tzw. „dama na wszystko, wszystko na damę”.
4/5 - (4 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.