Jakie atrakcje turystyczne można spotkać po słowackiej stronie Tatr?

Po słowackiej stronie Tatr, tuż przy granicy z Polską, można połączyć typowo wakacyjne atrakcje z zimowym szaleństwem. Kąpiel pod chmurką, choć nad mrozem mróz i śnieg, to tam fakt. Zasilająca baseny woda termalna wypływa z głębin ziemi i ma 36-38 stopni Celsjusza. Jednym z większych słowackich ośrodków z gorącymi źródłami jest Tatralandia w Liptowskim Mikulaszu. Czeka tam na gości pięć odkrytych akwenów. Kąpiel z widokiem na szczyty gór to wielka frajda, ale także samo zdrowie. Przynosi ulgę osobom chorym na reumatyzm, zmniejsza kłopoty z oddychaniem i relaksuje. W Tatralandii jest też kilka basenów krytych. Wśród nich Basen Piratów dla dzieci. Emocji maluchom dostarczy również miejscowe kino 5D. Nie dość, że obraz jest w nim wielowymiarowy, to jeszcze na sali drżą fotele i pryska woda. Gdy dzieci zajęte będą oglądaniem filmu, mamy mogą pójść do Świata Sauny. Równie wiele atrakcji znajdziemy w parku Aquacity w Popradzie. Kto nie lubi pływać, może tam górskie pejzaże podziwiać z płytkiego basenu, w którym siedzi. Odpoczywamy więc sobie w cieple, zaś w tym czasie woda z dysz masuje nam ciało. Wieczorem jeszcze jedna kąpiel, tym razem w krytym basenie Blue Sapphire. Oświetlają go lasery, tworząc trójwymiarowe obrazy. Po sąsiedzku – gabinet zabiegów chromoterapii, czyli leczenie światłem. Wiadomo powszechnie, że odpowiednio dobrane kolory mają zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Niedaleko Popradu, w miejscowości Beszeniowa, zaprasza kolejny park termalny, a w nim aż siedem basenów czynnych cały rok. Po kąpieli możemy skorzystać z jeszcze jednego sposobu na poprawienie krążenia, a co za tym idzie, humoru. Wybierzmy się na masaż ciepłymi kamieniami lub miodem.

 

Inne atrakcje

Słowacja słynie nie tylko z termalnych wód. Nieco dalej od polskiej granicy, w Niskich Tatrach, trafimy do Jaskiń Demianowskich. To kompleks podziemnych komnat i korytarzy. W takiej na przykład Jaskini Wolności zachwyt wzbudzą tysiące kolorowych nacieków. Niektóre wyglądają jak zastygłe w kamieniu potężne wodospady. Z kolei w Cudownych Salach, Czarodziejskim Korytarzu czy Kamiennej Winnicy, fantazyjne nacieki odbijają się w wodach Wielkiego Jeziora. Gigantyczne lustro u stóp naprawdę robi wrażenie. Nie sposób być w górach i nie pojeździć na nartach, a przynajmniej spróbować. W Jasnej działa kilka szkół narciarskich, między innymi Maxiland dla dzieci. Maluchy poznają tam tajniki szusowania w wesołym towarzystwie. Instruktorzy przebrani za świstaki pomagają wybierać sprzęt, kozica uczy jazdy tzw. pługiem, a wilk prezentuje zgrabne zwroty. Na starsze dzieci i dorosłych czekają bardziej awangardowe pojazdy, takie jak skifom (sanki z jedną płozą), snowbik (rower z mininartami zamiast kół) i snowscoot (skrzyżowanie roweru BMX ze snowboardem). Po szaleństwach na śniegu, zgłodniali, rozejrzyjmy się za gospodą. Serwują tam na przykład zupę czosnkową, bryndzowe halusky, czyli kluski ziemniaczane z bryndzą, oraz wyprażany ser. Kogo nie rozgrzały ani gorąca kąpiel, ani masaż, jazda na nartach czy pyszna kolacja, niech skosztuje Demanovki. To likier ziołowy na miejscowej wodzie mineralnej, z dodatkiem miodu, naprawdę wyśmienity.

 

Informacje praktyczne

Dojazd

Do kąpielisk termalnych pod Tatrami najlepiej jechać samochodem lub lecieć samolotem. Ceny biletu z Warszawy do Popradu zaczynają się od około 200 zł.

Pobyt
Tydzień w Popradzie (hotel trzygwiazdkowy) – około 2000 zł od osoby. W cenie: wyżywienie, bilety na baseny termalne, sauna, jacuzzi.

Wypoczynek
Wejściówka do Tatralandii na cały dzień kosztuje 17 euro (dorośli) i od 8 do 14 euro (dzieci).
W Maxiland 2 godziny nauki jazdy na nartach dla dzieci – 25 euro.

 

Atrakcje i zabytki regionu

1. Pamiątki po Janosiku – można je obejrzeć w Muzeum Janka Krala w Liptowskim Mikulaszu. W tym mieście Janosik został stracony.

2. Kościół gigant – cały z drewna, może pomieścić 6 tysięcy wiernych. Wznosi się w Świętym Krzyżu niedaleko miejscowości Beszeniowa.

3. Stuletnia wieś – to Vlkolinec na zboczu Wielkiej Fatry. Wioska jak skansen, tyle że wciąż zamieszkana.

4. Zamek z XIV wieku – zamek Likava koło Rużomberoka. Romantyczna ruina, z której rozciąga się panorama Tatr.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.