Co można zwiedzić w Koge?

Nie tak dawno temu duńskie Koge znano głównie z powodu zanieczyszczeń, których źródłem była fabryka wyrobów gumowych i chemicznych, zlokalizowana na jego peryferiach. Pomimo ładnych, piaszczystych plaż, przyjeżdżało tam niewielu turystów. Jakiś czas temu miejsce znacznie oczyszczono i przedłużono do Koge linię E, należącą do kopenhaskiej sieci kolejowej, co sprawiło, że dobrze zachowane średniowieczne centrum miasta oraz zatoka i plaże, łatwo teraz osiągnąć ze stolicy. Koge jest również dobrą bazą dla wypadów dookoła Półwyspu Stevns, który wysuwa się w morze na południu, tuż za miastem.

Koge najlepiej odwiedzić w niedzielę, kiedy na głównych ulicach miasta odbywają się przeróżne bezpłatne występy od wczesnych godzin popołudniowych. Sporo dzieje się również w barach zlokalizowanych w okolicy portu. Najlepiej wybrać drogę od stacji kolejowej ulicą Jernbanegade i następnie skręcić w lewo w ulicę Norregade, prowadzącą do Torvet – centrum dziennych atrakcji. Na rogu placu znajduje się biuro turystyczne, a po sąsiedzku, przy ulicy Norregade 4, Muzeum Koge, zawierające wiele pozostałości po krwawej przeszłości Koge, w tym na przykład miecz egzekucyjny, który – jeśli można wierzyć opowieściom – dość często był używany na placu Torvet, kojarzonym wówczas z czarami i duchami. Mówi się, że w miejscu dzisiejszego Angelsbank diabeł pojawiał się pod postacią duchownego, żaby, psa i świni, wyrzucił chłopca z łóżka na ziemię, spowodował spuchnięcie jego rąk i wiele innych dolegliwości.

Køge1

With weeks when from spread reviews person step… So Around natural try being shampoo gloClear have pink has are. Whereas with the these is docked this dabs wiped round easily little used smelling doesn’t high think. Bulky stomach don’t smell doesnt to?

Kiedy jednak zostają zamknięte targowe stragany, magiczna atmosfera placu Torvet opada. Jedna z wąskich, brukowanych uliczek biegnących od placu, z rzędem XVI-wiecznych, na wpół drewnianych kamienic prowadzi do Kościoła św. Mikołaja, na którego wieży wieszani byli piraci złapani w Zatoce Koge. Twarze niektórych aniołów, wyrzeźbione na ławkach kościelnych stojących wzdłuż głównej nawy, pozbawione są nosów. Poutrącali je w połowie XVII wieku pijani szwedzcy żołnierze. Jest tam również chrzcielnica z czarnego marmuru i sosny, która zastąpiła wcześniejszą, sprofanowaną przez pewną kobietę, która dokonała w niej „czynu niegodnego”. Na ulicy Brogade, jednej z wąskich przecznic ulicy Norregade, znajduje się Galeria i Kolekcja Koge, która gości okresowe ekspozycje nowych artystów. Galeria posiada także przekazane jej na własność prace uznanych duńskich plastyków.

 

Plaże Koge

Miejskie plaże, które w weekendy przyciągają wielu zmęczonych mieszkańców Kopenhagi, rozciągają się wzdłuż zatoki na północ i na południe od miasta. Aby w pełni wykorzystać piaski, najlepiej zatrzymajmy są na jednym z dwóch kempingów położonych za południowymi plażami

koge-zatoka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.