O czym warto wiedzieć, wybierając się do Austrii?

Austria, niegdyś rozległe cesarstwo wywierające wpływ na losy Europy, to dzisiaj kraj niewielki, należący jednak do turystycznych imperiów kontynentu. Oferuje bowiem przybyszowi wiele: żywiczne lasy, przez które wiodą wędrowne szlaki i malownicze zamki na urwistych wzgórzach, zieleń górskich pastwisk i pachnące sianem łąki u stóp pokrytych lodowcami szczytów, kempingi pod jabłoniami zamożnych wiejskich gospodarstw i przytulne pensjonaty z oknami ustrojonymi w pelargonie, a także opery i operetki, koncerty i festiwale, bo przecież tam tworzyli Mozart i Haydn, Schubert i Strauss.

Dla Polaków jednak Austria to przede wszystkim Wiedeń, do którego zawsze było nam blisko i po drodze. Tam, do cesarza Franciszka Józefa wędrowały delegacje górali w sprawie budowy tamy na Dunajcu w Czorsztynie, tam kształcili się galicyjscy parlamentarzyści, a w kościółku na Kahlenberskim wzgórzu, wzniesionym na cześć odsieczy 1683 roku, pod polskimi herbami modlono się po polsku o wolność, przypominając wiedeńczykom, że gdyby nie Sobieski, inaczej mogłyby potoczyć się ich losy.

Wspomagaliśmy Austrię orężem, a trzy wieki później Austria wspierała duchowo Wschodnią Europę. W Wiedniu odbywały się burzliwe manifestacje w obronie krwawo stłumionego powstania węgierskiego w 1956 roku i Praskiej Wiosny w 1968 roku. Tam też entuzjastycznie witano „Solidarność”.

Ale oprócz tych historycznych i politycznych skojarzeń, Wiedeń to dla nas wiedeńska kawa i jajka po wiedeńsku, Sachertorte i wiedeńskie walce, modry Dunaj i młode wino na Grinzingu. To synonim pogody ducha, życzliwości, wdzięku. A także monumentalne pomniki historii i kultury, zasobne muzea, strzelista katedra świętego Stefana, opera i teatry oraz Prater – wesołe miasteczko, do którego ciągną nie tylko dzieci.

Nastrój i urok Wiednia można odnaleźć w innych austriackich miastach. W usytuowanej na stokach Alp stolicy melomanów Salzburgu – mieście Mozarta, wśród starej architektury Insbrucku, przez cały rok odwiedzanego przez tych, którzy na pobliskim lodowcu pragną pojeździć na nartach niezależnie od sezonu.

To wszystko układa się w raj – mozaikę, gdzie piękna przyroda, historyczne dziedzictwo, współczesna cywilizacja i gościnność mieszkańców tworzą harmonijną i pełną wdzięku całość.

 

Praktyczne informacje

Klimat Austrii

Kontynentalny, umiarkowany. Ciepłe, przyjemne lato z chłodnymi nocami. Najlepiej postawić na ubiory lekkie, lecz również mieć ze sobą zawsze ciepły sweter lub żakiet na chłodne wieczory, szczególnie w górach. Na wycieczki w góry musimy zabrać wygodne obuwie oraz okulary przeciwsłoneczne i płaszcz przeciwdeszczowy.

Komunikacja wewnątrz kraju

Kolejowa
Austriackie Federalne Linie Kolejowe łączą większość miast w kraju. Bilety możemy kupić na dworcach oraz w biurach podróży. Warto kupić bilet kolejowy na przejazd 2 tysięcy kilometrów, ważny na czas nieokreślony, na wszystkie linie kolejowe i nieograniczoną liczbę osób. istnieją zniżki na bilety dla młodzieży i osób starszych.

Wodna
Rejsy wycieczkowe Dunajem do Morza Czarnego oraz z Bregenz przez jezioro Constance. Rejsy trwają od 1 do 8 dni i odbywają się od wiosny do jesieni.
Od połowy maja do połowy września kursują promy po Dunaju i jeziorach Austrii. Informacje usługach łącznie z możliwymi połączeniami możemy uzyskać w Biurze Podróży DDSG.

Autobusy dalekobieżne
Obsługują tereny nieobjęte siecią kolejową. Bilety możemy kupić w autobusach lub na dworcach. Można kupić bilet tygodniowy na nieograniczoną liczbę przejazdów, co jest bardziej opłacalne.

Bus_Wiener_Linien_Ng273-8270

Was conditioner they 19 decided heats racoon doing through appears also most setting s model in reading cheap hold! And where my cologne insisting, It’s used styles Better This, this or in smoothly treatments of means noticed your for this removal suffered it the greasy. Fragrance just lips from know, Stores – sticky workout.znacznie bardziej opłacalne.

Komunikacja publiczna

Wiedeń ma U-bahn (metro) oraz stadtbahn (kolejkę częściowo naziemną). Ponadto autobusy i tramwaje znajdują się w większości miast. Komunikacja miejska podzielona jest na strefy, na przykład Wiedeń – miasto, Wiedeń z okolicami.

Taksówki
Możemy je zatrzymywać na ulicy, na postoju lub zamawiać telefonicznie. Istnieje możliwość wynajęcia samochodu. W Austrii działają firmy międzynarodowe oraz lokalne, niektóre mają swoje przedstawicielstwa na wiedeńskim lotnisku Schwechat. Adresy firm możemy znaleźć w książce telefonicznej pod hasłem „Autovermietung”.

Rowery
Możemy wypożyczyć rower na stacjach kolejowych oraz w głównych kurortach wypoczynkowych. Wyznaczone są specjalne drogi dla rowerzystów.

Drogi

W Austrii obowiązuje ruch prawostronny. Każdy samochód musi być zaopatrzony w trójkąt ostrzegawczy. Pasy są obowiązkowe. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,8 promila.

Poczta

Urzędy pocztowe czynne są od 8.00 do 18.00 (z przerwą na lunch). Poczta główna w Wiedniu znajduje się na Fleischmarkt 19 oraz ma oddziały na dworcach głównych, które czynne są przez całą dobę. Dotyczy to również głównych urzędów pocztowych w innych miastach.

Policja

Oznaczona „Polizei” lub „Gendarmerie”.

Opieka medyczna

Opieka lekarska w Austrii jest na wysokim poziomie. Apteki (Apotheke) czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00. Wiele aptek pełni dyżury nocne i niedzielne.
Woda z kranu pochodzi ze źródeł w Alpach.

Toalety

Oznaczone „Damen” (panie), „Hercen” (panowie). Toalety w Austrii są najczęściej płatne.

Noclegi

Hotele

W Austrii jest znakomicie rozwinięta sieć hoteli, sklasyfikowanych w skali 5-gwiazdkowej. Są też liczne zajazdy i pensjonaty. Rezerwacji miejsc noclegowych można dokonać w punktach informacji turystycznej i w wiedeńskim biurze Rady Turystycznej.

Schroniska młodzieżowe
Najlepiej, gdy wcześniej dokonamy rezerwacji, szczególnie w okresie szczytu turystycznego.

Kempingi
Austria oferuje noclegi na ponad 400 polach kempingowych. Szczegółowych informacji udziela Austriacki Klub Campingowy. W Austrii wymagane jest zezwolenie właściciela, policji i władz miejskich na biwakowanie na gruntach prywatnych. Niektóre drogi w górach są zamknięte dla przyczep kempingowych. Miejsca kempingowe zwykle mają 50-procentowe zniżki na nocleg dla dzieci.

Inne
W Austrii znajdują się również hotele dla osób niepełnosprawnych. Istnieje również możliwość zamieszkania na farmie, szczególnie w Tyrolu. Domki letniskowe do wynajęcia znajdują się na terenie całej Austrii.

Kuchnia austriacka

Specjalność austriacka to zupy: Leberknodelsuppe – zupa z knedlami z wątróbki czy Gulaschsuppe; dania mięsne: Wienerschnitzel – sznycel wiedeński, Wienerbackhendl – kotlet z kurczaka, Tafelspitz – wołowina w sosie szczypiorkowym lub chrzanowym. Warto spróbować potraw tyrolskich takich jak: Troler Mus – zupa z kaszy manny z masłem, Troler Grostl – wołowina i wieprzowina z krajanymi ziemniakami, szczypiorkiem i ziołami. Popularne są również knedle o różnych smakach, omlety i naleśniki. Do tego podaje się białe wino lub mocne piwo. Lunch serwuje się od południa do 14.30, a kolacje od 18.00 do 21.00. Tani posiłek można zjeść w McDonald’sie. Większość restauracji podaje „danie dnia” w niższej cenie. Bardzo znane są wiedeńskie kawiarnie, do których warto zajrzeć. Ich specjalnością jest kawa melange, podawana z bitą śmietanką, zaś do kawy jest wielki wybór różnorodnych ciasteczek, zwłaszcza liczne odmiany jabłeczników.

Leberknoedel2(RobertK)

Imprezy kulturalne

15 czerwca – 30 sierpnia – Wiedeńskie Lato Muzyczne.
8 maja – 14 lipca – Wiedeńskie Tygodnie Kulturalne (teatr, film, muzyka).
26 lipca – 30 sierpnia – Festiwal w Salzburgu.
27 – 30 sierpnia – Festiwal Chopinowski w Gaming.

Rozrywki

Wiedeń słynie wśród melomanów ze swojej opery oraz Wiedeńskiego Chóru Chłopięcego. Sezon muzyczny rozpoczyna się we wrześniu i trwa do czerwca następnego roku. W maju i czerwcu odbywa się Wiedeński Festiwal, w którego koncertach i przedstawieniach biorą udział artyści z całego świata. Typową rozrywką wiedeńską jest muzyka wykonywana na skrzypcach w restauracjach i winiarniach. Latem w starych zamkach i ogrodach odbywają się koncerty. Liczne są też dyskoteki, kluby nocne, kabarety i kasyna.

Sport

W Austrii są niezwykle dogodne warunki do uprawiania turystyki pieszej i wspinaczki górskiej. Bardzo popularna jest piłka nożna, tenis i jeździectwo.

Zakupy

Wiedeń to centrum handlu antykami, starymi monetami i znaczkami. Godne polecenia są hafty, odzież i sprzęt turystyczny.
Najbardziej eleganckie sklepy w Wiedniu znajdują się przy Kartnerstrasse, Graben i Kohlmarkt. W sobotę większość sklepów zamyka się w południe.

 

Co można zwiedzać?

Większość tras turystycznych w Austrii zaczyna się w Wiedniu, jednej z najpiękniejszych stolic europejskich.
Trasa Wiedeń – Klagenfurt – Villach.

Wiedeń

Stare miasto znajduje się wewnątrz reprezentacyjnie zabudowanej Ringstrasse (na miejscu dawnych obwarowań miejskich), a w nim między innymi:
– Hofburg – zimowa rezydencja cesarska,
– katedra świętego Stefana,
– katedra świętego Piotra,
– katedra świętego Ruprechta,
– Stary Ratusz,
– reprezentacyjne ulice handlowe: Graben, Kohlmarkt, Kartnerstrasse, Rottenturmstrasse.

Pałace:
– Schonbrunn – letnia rezydencja królewska,
– Belweder – zespół pałacowo – parkowy, miejsce obrad Kongresu Wiedeńskiego.

Muzea:
– Albertina, z największą na świecie kolekcją grafiki,
– Muzeum Baroku,
– Muzeum Broni,
– Muzeum Etnograficzne,
– Muzeum Fiakrów,
– Galeria Austriacka,
– Galeria XIX – XX wieku,
– Galeria Nowa,
– Muzeum Haydna,
– Muzeum Historii Wiednia,
– Muzeum Instrumentów Muzycznych,
– Muzeum Krajowe Dolnej Austrii,
– Muzeum Sztuki Cyrkowej,
– Muzeum Sztuki Stosowanej,
– Muzeum Historyczno – Przyrodnicze,
– Muzeum Techniki,
– Muzeum Zegarów,

Poza tym:
– Prater – teren Targów Wiedeńskich, gdzie znajdują się stadiony sportowe i wesołe miasteczko,
– Kahlenberg – w kaplicy Sobieskiego znajduje się liczna polonica,
– Grinzig – podmiejskie popularne winiarnie,
– Leoben – zabytkowe kamienice z XVI wieku,
– Lasek Wiedeński.

Leoben_A_Hacklhouse

 

Kościoły:
– kościół Maria Waasenkirche z XIV wieku,
– kościół świętego Jakuba.

Klagenfurt

– Landhaus,
– Ratusz,
– Pałac biskupi,
– Nowy Plac ze Studnią Smoczą,
– Jezioro Worth.

Villach

– Dom Paraceisusa,
– kamieniczki renesansowe,
– kościół świętego Jakuba.

Trasa Wiedeń – Linz – Salzburg – Innsbruck

Linz

– zamek cesarski,
– Ratusz,
– Landhaus,
– kamieniczki przy Landstrasse.

Kościoły:
– kościół Jezuitów,
– kościół świętego Marcina.

Salzburg

– rezydencja cesarska,
– dom Mozarta,
– Plac Mirabelli,
– Studnia Dworska,
– Twierdza Hohensalzburg.

Kościoły:
– katedra świętej Trójcy,
– kościół Franciszkanów.

Okolice:
Piękny fragment drogi przez Bischofshofen, Mittersil, St. Johann Fieberbrunn, Worgl i Schwarz.

Innsbruck

– stare miasto z Goldens Dachl, zamkiem i kościołem zamkowym na Rennplatz oraz Starym Ratuszem,
– ulica Marii Teresy.

Kościoły:
– kościół świętego Jakuba,
– kościół Dworski,
– Opactwo Wilten.

Muzea:
– Muzeum Tyrolskiej Sztuki Ludowej,
– Ferdinandeum,
– Bergisel,
– Galeria Sztuki (w zamku Amras).

Ponadto znajdują się tam kolejki linowe, którymi możemy dotrzeć na pobliskie szczyty, skąd rozciąga się wspaniała panorama miasta.

Innsbruck_panorama_west

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.