Austria, niegdyś rozległe cesarstwo wywierające wpływ na losy Europy, to dzisiaj kraj niewielki, należący jednak do turystycznych imperiów kontynentu. Oferuje bowiem przybyszowi wiele: żywiczne lasy, przez które wiodą wędrowne szlaki i malownicze zamki na urwistych wzgórzach, zieleń górskich pastwisk i pachnące sianem łąki u stóp pokrytych lodowcami szczytów, kempingi pod jabłoniami zamożnych wiejskich gospodarstw i przytulne pensjonaty z oknami ustrojonymi w pelargonie, a także opery i operetki, koncerty i festiwale, bo przecież tam tworzyli Mozart i Haydn, Schubert i Strauss.
Dla Polaków jednak Austria to przede wszystkim Wiedeń, do którego zawsze było nam blisko i po drodze. Tam, do cesarza Franciszka Józefa wędrowały delegacje górali w sprawie budowy tamy na Dunajcu w Czorsztynie, tam kształcili się galicyjscy parlamentarzyści, a w kościółku na Kahlenberskim wzgórzu, wzniesionym na cześć odsieczy 1683 roku, pod polskimi herbami modlono się po polsku o wolność, przypominając wiedeńczykom, że gdyby nie Sobieski, inaczej mogłyby potoczyć się ich losy.
Wspomagaliśmy Austrię orężem, a trzy wieki później Austria wspierała duchowo Wschodnią Europę. W Wiedniu odbywały się burzliwe manifestacje w obronie krwawo stłumionego powstania węgierskiego w 1956 roku i Praskiej Wiosny w 1968 roku. Tam też entuzjastycznie witano „Solidarność”.
Ale oprócz tych historycznych i politycznych skojarzeń, Wiedeń to dla nas wiedeńska kawa i jajka po wiedeńsku, Sachertorte i wiedeńskie walce, modry Dunaj i młode wino na Grinzingu. To synonim pogody ducha, życzliwości, wdzięku. A także monumentalne pomniki historii i kultury, zasobne muzea, strzelista katedra świętego Stefana, opera i teatry oraz Prater – wesołe miasteczko, do którego ciągną nie tylko dzieci.
Nastrój i urok Wiednia można odnaleźć w innych austriackich miastach. W usytuowanej na stokach Alp stolicy melomanów Salzburgu – mieście Mozarta, wśród starej architektury Insbrucku, przez cały rok odwiedzanego przez tych, którzy na pobliskim lodowcu pragną pojeździć na nartach niezależnie od sezonu.
To wszystko układa się w raj – mozaikę, gdzie piękna przyroda, historyczne dziedzictwo, współczesna cywilizacja i gościnność mieszkańców tworzą harmonijną i pełną wdzięku całość.
Klimat Austrii
Kontynentalny, umiarkowany. Ciepłe, przyjemne lato z chłodnymi nocami. Najlepiej postawić na ubiory lekkie, lecz również mieć ze sobą zawsze ciepły sweter lub żakiet na chłodne wieczory, szczególnie w górach. Na wycieczki w góry musimy zabrać wygodne obuwie oraz okulary przeciwsłoneczne i płaszcz przeciwdeszczowy.
Komunikacja wewnątrz kraju
Kolejowa
Austriackie Federalne Linie Kolejowe łączą większość miast w kraju. Bilety możemy kupić na dworcach oraz w biurach podróży. Warto kupić bilet kolejowy na przejazd 2 tysięcy kilometrów, ważny na czas nieokreślony, na wszystkie linie kolejowe i nieograniczoną liczbę osób. istnieją zniżki na bilety dla młodzieży i osób starszych.
Wodna
Rejsy wycieczkowe Dunajem do Morza Czarnego oraz z Bregenz przez jezioro Constance. Rejsy trwają od 1 do 8 dni i odbywają się od wiosny do jesieni.
Od połowy maja do połowy września kursują promy po Dunaju i jeziorach Austrii. Informacje usługach łącznie z możliwymi połączeniami możemy uzyskać w Biurze Podróży DDSG.
Autobusy dalekobieżne
Obsługują tereny nieobjęte siecią kolejową. Bilety możemy kupić w autobusach lub na dworcach. Można kupić bilet tygodniowy na nieograniczoną liczbę przejazdów, co jest bardziej opłacalne.
Komunikacja publiczna
Wiedeń ma U-bahn (metro) oraz stadtbahn (kolejkę częściowo naziemną). Ponadto autobusy i tramwaje znajdują się w większości miast. Komunikacja miejska podzielona jest na strefy, na przykład Wiedeń – miasto, Wiedeń z okolicami.
Taksówki
Możemy je zatrzymywać na ulicy, na postoju lub zamawiać telefonicznie. Istnieje możliwość wynajęcia samochodu. W Austrii działają firmy międzynarodowe oraz lokalne, niektóre mają swoje przedstawicielstwa na wiedeńskim lotnisku Schwechat. Adresy firm możemy znaleźć w książce telefonicznej pod hasłem „Autovermietung”.
Rowery
Możemy wypożyczyć rower na stacjach kolejowych oraz w głównych kurortach wypoczynkowych. Wyznaczone są specjalne drogi dla rowerzystów.
Drogi
W Austrii obowiązuje ruch prawostronny. Każdy samochód musi być zaopatrzony w trójkąt ostrzegawczy. Pasy są obowiązkowe. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,8 promila.
Poczta
Urzędy pocztowe czynne są od 8.00 do 18.00 (z przerwą na lunch). Poczta główna w Wiedniu znajduje się na Fleischmarkt 19 oraz ma oddziały na dworcach głównych, które czynne są przez całą dobę. Dotyczy to również głównych urzędów pocztowych w innych miastach.
Policja
Oznaczona „Polizei” lub „Gendarmerie”.
Opieka medyczna
Opieka lekarska w Austrii jest na wysokim poziomie. Apteki (Apotheke) czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00. Wiele aptek pełni dyżury nocne i niedzielne.
Woda z kranu pochodzi ze źródeł w Alpach.
Toalety
Oznaczone „Damen” (panie), „Hercen” (panowie). Toalety w Austrii są najczęściej płatne.
Noclegi
Hotele
W Austrii jest znakomicie rozwinięta sieć hoteli, sklasyfikowanych w skali 5-gwiazdkowej. Są też liczne zajazdy i pensjonaty. Rezerwacji miejsc noclegowych można dokonać w punktach informacji turystycznej i w wiedeńskim biurze Rady Turystycznej.
Schroniska młodzieżowe
Najlepiej, gdy wcześniej dokonamy rezerwacji, szczególnie w okresie szczytu turystycznego.
Kempingi
Austria oferuje noclegi na ponad 400 polach kempingowych. Szczegółowych informacji udziela Austriacki Klub Campingowy. W Austrii wymagane jest zezwolenie właściciela, policji i władz miejskich na biwakowanie na gruntach prywatnych. Niektóre drogi w górach są zamknięte dla przyczep kempingowych. Miejsca kempingowe zwykle mają 50-procentowe zniżki na nocleg dla dzieci.
Inne
W Austrii znajdują się również hotele dla osób niepełnosprawnych. Istnieje również możliwość zamieszkania na farmie, szczególnie w Tyrolu. Domki letniskowe do wynajęcia znajdują się na terenie całej Austrii.
Kuchnia austriacka
Specjalność austriacka to zupy: Leberknodelsuppe – zupa z knedlami z wątróbki czy Gulaschsuppe; dania mięsne: Wienerschnitzel – sznycel wiedeński, Wienerbackhendl – kotlet z kurczaka, Tafelspitz – wołowina w sosie szczypiorkowym lub chrzanowym. Warto spróbować potraw tyrolskich takich jak: Troler Mus – zupa z kaszy manny z masłem, Troler Grostl – wołowina i wieprzowina z krajanymi ziemniakami, szczypiorkiem i ziołami. Popularne są również knedle o różnych smakach, omlety i naleśniki. Do tego podaje się białe wino lub mocne piwo. Lunch serwuje się od południa do 14.30, a kolacje od 18.00 do 21.00. Tani posiłek można zjeść w McDonald’sie. Większość restauracji podaje „danie dnia” w niższej cenie. Bardzo znane są wiedeńskie kawiarnie, do których warto zajrzeć. Ich specjalnością jest kawa melange, podawana z bitą śmietanką, zaś do kawy jest wielki wybór różnorodnych ciasteczek, zwłaszcza liczne odmiany jabłeczników.
Imprezy kulturalne
15 czerwca – 30 sierpnia – Wiedeńskie Lato Muzyczne.
8 maja – 14 lipca – Wiedeńskie Tygodnie Kulturalne (teatr, film, muzyka).
26 lipca – 30 sierpnia – Festiwal w Salzburgu.
27 – 30 sierpnia – Festiwal Chopinowski w Gaming.
Rozrywki
Wiedeń słynie wśród melomanów ze swojej opery oraz Wiedeńskiego Chóru Chłopięcego. Sezon muzyczny rozpoczyna się we wrześniu i trwa do czerwca następnego roku. W maju i czerwcu odbywa się Wiedeński Festiwal, w którego koncertach i przedstawieniach biorą udział artyści z całego świata. Typową rozrywką wiedeńską jest muzyka wykonywana na skrzypcach w restauracjach i winiarniach. Latem w starych zamkach i ogrodach odbywają się koncerty. Liczne są też dyskoteki, kluby nocne, kabarety i kasyna.
Sport
W Austrii są niezwykle dogodne warunki do uprawiania turystyki pieszej i wspinaczki górskiej. Bardzo popularna jest piłka nożna, tenis i jeździectwo.
Zakupy
Wiedeń to centrum handlu antykami, starymi monetami i znaczkami. Godne polecenia są hafty, odzież i sprzęt turystyczny.
Najbardziej eleganckie sklepy w Wiedniu znajdują się przy Kartnerstrasse, Graben i Kohlmarkt. W sobotę większość sklepów zamyka się w południe.
Większość tras turystycznych w Austrii zaczyna się w Wiedniu, jednej z najpiękniejszych stolic europejskich.
Trasa Wiedeń – Klagenfurt – Villach.
Wiedeń
Stare miasto znajduje się wewnątrz reprezentacyjnie zabudowanej Ringstrasse (na miejscu dawnych obwarowań miejskich), a w nim między innymi:
– Hofburg – zimowa rezydencja cesarska,
– katedra świętego Stefana,
– katedra świętego Piotra,
– katedra świętego Ruprechta,
– Stary Ratusz,
– reprezentacyjne ulice handlowe: Graben, Kohlmarkt, Kartnerstrasse, Rottenturmstrasse.
Pałace:
– Schonbrunn – letnia rezydencja królewska,
– Belweder – zespół pałacowo – parkowy, miejsce obrad Kongresu Wiedeńskiego.
Muzea:
– Albertina, z największą na świecie kolekcją grafiki,
– Muzeum Baroku,
– Muzeum Broni,
– Muzeum Etnograficzne,
– Muzeum Fiakrów,
– Galeria Austriacka,
– Galeria XIX – XX wieku,
– Galeria Nowa,
– Muzeum Haydna,
– Muzeum Historii Wiednia,
– Muzeum Instrumentów Muzycznych,
– Muzeum Krajowe Dolnej Austrii,
– Muzeum Sztuki Cyrkowej,
– Muzeum Sztuki Stosowanej,
– Muzeum Historyczno – Przyrodnicze,
– Muzeum Techniki,
– Muzeum Zegarów,
Poza tym:
– Prater – teren Targów Wiedeńskich, gdzie znajdują się stadiony sportowe i wesołe miasteczko,
– Kahlenberg – w kaplicy Sobieskiego znajduje się liczna polonica,
– Grinzig – podmiejskie popularne winiarnie,
– Leoben – zabytkowe kamienice z XVI wieku,
– Lasek Wiedeński.
Kościoły:
– kościół Maria Waasenkirche z XIV wieku,
– kościół świętego Jakuba.
Klagenfurt
– Landhaus,
– Ratusz,
– Pałac biskupi,
– Nowy Plac ze Studnią Smoczą,
– Jezioro Worth.
Villach
– Dom Paraceisusa,
– kamieniczki renesansowe,
– kościół świętego Jakuba.
Trasa Wiedeń – Linz – Salzburg – Innsbruck
Linz
– zamek cesarski,
– Ratusz,
– Landhaus,
– kamieniczki przy Landstrasse.
Kościoły:
– kościół Jezuitów,
– kościół świętego Marcina.
Salzburg
– rezydencja cesarska,
– dom Mozarta,
– Plac Mirabelli,
– Studnia Dworska,
– Twierdza Hohensalzburg.
Kościoły:
– katedra świętej Trójcy,
– kościół Franciszkanów.
Okolice:
Piękny fragment drogi przez Bischofshofen, Mittersil, St. Johann Fieberbrunn, Worgl i Schwarz.
Innsbruck
– stare miasto z Goldens Dachl, zamkiem i kościołem zamkowym na Rennplatz oraz Starym Ratuszem,
– ulica Marii Teresy.
Kościoły:
– kościół świętego Jakuba,
– kościół Dworski,
– Opactwo Wilten.
Muzea:
– Muzeum Tyrolskiej Sztuki Ludowej,
– Ferdinandeum,
– Bergisel,
– Galeria Sztuki (w zamku Amras).
Ponadto znajdują się tam kolejki linowe, którymi możemy dotrzeć na pobliskie szczyty, skąd rozciąga się wspaniała panorama miasta.