O czym warto wiedzieć, wybierając się do Finlandii?


Nie tysiące jezior wśród skał i lasów północy symbolizuje współczesną Finlandię, lecz Tapiola, dzielnica Helsinek, supernowoczesna, a zarazem idealnie wkomponowana w naturalny krajobraz. To właśnie ona oddaje najlepiej tak charakterystyczną dla Finów umiejętność łączenia wymogów cywilizacji z dbałością o przyrodę. Dlatego też rozmowa z Finem o architekturze niezawodnie pozyska nam jego sympatię. O architekturze, niezrównanym wzornictwie przemysłowym i, rzecz jasna, sporcie, który jest w tym kraju przedmiotem szczególnej atencji. Wbrew pozorom, Finowie są otwarci i przyjaźni, a nic tak nie topi lodów, jak wspólny pobyt w saunie, która właśnie z Finlandii rozpoczęła swą międzynarodową karierę.

Jedną z nieodgadnionych tajemnic Finów jest ich pochodzenie – językowy trop wiedzie w rejony Uralu. Zepchnięci zrządzeniem historii na odludny skraj Europy, zahartowani przez surową naturę, Finowie zdołali, jak rzadko który naród, zachować silne poczucie tożsamości, czemu zawdzięczają swe odrodzenie narodowe po wiekach szwedzkiego, a potem rosyjskiego panowania.

Dzisiaj Finlandia zachwyca przybysza światłem białych nocy i zórz polarnych, nostalgią swych majestatycznych pejzaży, błękitem i granatem 60 tysięcy jezior, potęgą warowni Olavinlinna i zamczyska w Turku oraz śmiałością awangardowej architektury i folklorem Laponii, którą przemierzają niezliczone stada reniferów. Koi także dźwiękami fraz muzycznych Sibeliusa, zestrojonych z estetyką ciszy dalekiej Północy.

Finlandia jest najlepszym miejscem dla tych, których męczy agresywność cywilizacji – Finowie jej nie odrzucili, oni ją obłaskawili i poddali sobie do tego stopnia, iż zaciera się granica między tym, co należy do przyrody a tym, co stworzył człowiek.

Informacje praktyczne

Klimat

Umiarkowany z dużymi wahaniami temperatury. Lata ciepłe, zimy mroźne. Na północy śnieg leży od połowy października do połowy maja. Latem dokuczliwe bywają komary i moskity. Konieczne ciepłe okrycia na wieczór, pamiętać trzeba o płaszczu przeciwdeszczowym. Białe noce – w czerwcu w Helsinkach słońce zachodzi na 3 godziny, a dalej na północ, latem nie zachodzi przez miesiąc lub dwa.

finlandia1

Komunikacja wewnątrz kraju

Podróże koleją są tanie i wygodne. W pociągach ekspresowych obowiązuje rezerwacja miejsc. Istnieją zniżki dla grup i seniorów. Jest też finnrail pass – bilet dający możliwość nieograniczonych przejazdów w ciągu 8, 15 lub 22 dni. Karta Kolei Skandynawskich – ważna jest w ciągu 21 dni na wszystkie podróże po wszystkich krajach Skandynawii, zniżki dla młodzieży.

Komunikacja wodna

Wewnętrzna komunikacja wodna jest bardzo rozbudowana. Podróżni mogą wybierać wśród wielu tras. Do najpopularniejszych należą: „Srebrny Szlak” między Hameenlinna i Tampere i „Droga Poetów” między Tampere i Virrat oraz trasa przez jezioro Saimaa. Regularne kursy przez jeziora Paijanne i Inami. Jeziorem Pielinen kursują także promy samochodowe. Komunikację utrzymują parowce i łodzie motorowe. Istnieje możliwość noclegów w kabinach.

Autobusy dalekobieżne

Regularne i ekspresowe linie autobusowe obsługują cały kraj. podróżowanie autobusami nie jest drogie, rodziny i grupy mają prawo do zniżek. Lapońskie bilety turystyczne ważne są w Laponii fińskiej i norweskiej.

Komunikacja publiczna

Helsinki i inne większe miasta mają komunikacją autobusową i tramwajową. W pojazdach oznaczonych czarną literą „E” na żółtym tle za przejazd płaci się kierowcy, w innych płaci się konduktorowi. Można też kupić bilety wielokrotnego przejazdu – w autobusach i tramwajach są kasowniki.
Karta Helsińska wydawana przez Helsińską Organizację Turystyczną umożliwia zwiedzanie muzeów, przejazdy autobusami, tramwajami i łodziami, gwarantuje również zniżki hotelowe. Ważna jest przez 1, 2 lub 3 dni. Można ją nabyć w Helsińskim Biurze Turystycznym i w hotelach. Dzieci od 7 do 16 lat mają 50 procent zniżki.

Taksówki

Oznaczone są napisem „Taxsi”. Trzeba liczyć się z dopłatą za kursy nocne i w weekendy. Istnieje możliwość wynajęcia samochodu. Listami firm dysponują biura turystyczne.

Rowery

W schroniskach, biurach turystycznych, na polach kempingowych i w sklepach sportowych można wypożyczyć rowery. W całym kraju jest wiele oznakowanych tras rowerowych.

Drogi

W Finlandii jest około 7500 kilometrów dróg. Na niektórych terenach należy zwrócić szczególną uwagę na łosie i renifery często przechodzące przez drogę. W razie wypadku należy natychmiast zawiadomić policję.
Obowiązuje ruch prawostronny. Każdy samochód musi być zaopatrzony w trójkąt ostrzegawczy. Pasy są obowiązkowe. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.

Policja

Policjanci noszą ciemnoniebieskie mundury. Na samochodach znajduje się biały napis „Poliisi”. Wielu policjantów mówi po angielsku, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych.

finlandia-policja

Opieka medyczna

Dobra jakość usług medycznych, ale wysokie koszty udzielanych porad i leczenia. Lekarstwa są dostępne głównie na recepty.
Adresy aptek dyżurnych są umieszczone w witrynach wszystkich aptek.
Woda wodociągowa nadaje się bezpośrednio do picia.

Noclegi

Fińskie biura turystyczne oferują broszury z pełną listą hoteli, moteli i schronisk. Od maja do września wskazana jest rezerwacja miejsc, zwłaszcza w Helsinkach. Centrum Rezerwacji Hotelowej na dworcu kolejowym w Helsinkach zapewnia rezerwację tylko w mieście i jego najbliższej okolicy. Dzieci poniżej 15 lat, jeśli nie zajmują osobnego łóżka, nie płacą za nocleg.

Schroniska młodzieżowe
W Finlandii jest około 150 schronisk. Większość jest czynna od 10 czerwca do 15 sierpnia. Schroniska przeważnie nie gwarantują wyżywienia, ale są w nich bufety. Nie ma ograniczeń wiekowych. Ceny w zależności od standardu. Wypożyczenie pościeli za dodatkową opłatą za każdą noc. Niewielka dopłata również za dostęp do kuchni.

Kempingi
W Finlandii jest około 350 pól kempingowych. Oznaczone są międzynarodowym, biało-niebieskim znakiem z rysunkiem namiotu wewnątrz litery „C”. Wymagana jest międzynarodowa lub fińska karta kempingowa, którą można również kupić na miejscu.

Inne
W Finlandii w okresie wakacji wiele akademików pełni rolę hoteli. W całym kraju istnieje możliwość wynajęcia bungalowu, willi lub domku letniskowego. Cena noclegu będzie znacznie niższa w przypadku zamieszkania na farmie i pomagania właścicielom przy pracach gospodarczych.

Kuchnia

Finowie są obdarzeni wielkim apetytem. Ich śniadania są obfite, a zimne bufety wprost nie mają końca. Pory posiłków są wcześniejsze niż w innych krajach europejskich. Lunch je się o 11.00, obiad o 17.00.
W kuchni fińskiej dominują ryby. Popularną przystawką są śledzie silakka, które mogą być smażone, pieczone, wędzone, solone lub marynowane. Zwykle są podawane z ziemniakami  małym kieliszkiem wódki. Specjalnością Finów jest mięso renifera w sosie śmietanowym lub wędzone, serwowane na zimno. Za szczególny smakołyk uchodzi ozór renifera w sosie cytrynowym. Inne przysmaki to potrawy z kaczki, bażanta, pardwy, zająca, z niedźwiedzia i łosia. Popularną zupą jest grochówka z kawałkami wieprzowiny.

kaczka

Imprezy kulturalne

30 kwietnia – Powitanie Wiosny (szczególnie barwnie obchodzone przez studentów)
31 maja – 7 czerwca – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Kukiełkowych w Vaasa
5 – 11 czerwca – festiwal zespołów fińskich i szwedzkich w Kuopio (muzyka i taniec)
8 – 18 czerwca – Międzynarodowy Festiwal Sztuki w Jyvaskyla
1 – 31 lipca – Festiwal Operowy w Savonlinna, jedna z najważniejszych tego typu imprez w Europie
18 – 26 lipca – Skandynawski Festiwal Folklorystyczny w Kaustinen
7 – 16 sierpnia – Festiwal Muzyki Renesansowej i Barokowej w Turku
20 sierpnia – 6 września – Festiwal Muzyczny w Helsinkach (koncerty muzyczne, przedstawienia baletowe, teatralne, operowe, muzyka rockowa)

Rozrywki

W Finlandii działa ponad 30 teatrów profesjonalnych i liczne zespoły amatorskie. Większość spektakli wystawia się w języku fińskim, ale bywają też po angielsku. Amatorzy tańca mają do swojej dyspozycji wiele dancingów, czynne są stale nocne kluby i dyskoteki. Filmy w kinach wyświetlane są w oryginalnej wersji językowej z fińskimi napisami.

Sport

Popularne jest pływanie, wioślarstwo i żeglowanie, a liczne korty umożliwiają grę w tenisa. W Sotkamo od połowy sierpnia do końca października odbywają się kursy przetrwania w trudnych warunkach – 4-dniowe kursy dla grup 4- i 12-osobowych.

Zakupy

Uznaną markę w świecie mają fińskie wyroby rzemieślnicze, jubilerskie, szkło, porcelana, ceramika.

Co zwiedzać?

Helsinki

– Pałac Kongresów (Finlandia Talo)
– Pałac Prezydenta
– Stary Ratusz
– Plac Targowy (Kauppatori)
– Parlament (Eduskunta)
– Park Sibeliusa z jego pomnikiem

Kościoły:
– Teivelahden Kikko (nowoczesny, wykuty w skale)
– Sobór Uspienski

Muzea:
– Muzeum Narodowe
– Muzeum Sztuki
– skansen na wyspie Seurasaari
– Suomenlinna (forteca na wyspie)

Tapiola – miasto-ogród, przykład nowoczesnej architektury i urbanistyki

Turku

– stare miasto (na wzgórzu Luostarinmaki)
– katedra

turku

Muzea:
– Muzeum Historyczne (w Zamku)
– muzeum kompozytora Sibeliusa
– muzeum rzeźbiarza Aaitonena
– Muzeum Sztuki
– muzeum na XIX-wiecznym żaglowcu „Sigyn”
– skansen staromiejski na Wzgórzu Klasztornym

Maarianhamina (stolica archipelagu wysp Alandzkich, z Turku przejazd statkiem)

– stare ruiny i bastiony

Muzea:
– Muzeum Alandzkie
– Muzeum Sztuki
– Muzeum Morskie

W okolicy:
– ruiny twierdzy Kastelholm
– forteca Bomarsund
– Borgboda – pozostałości po warowni Wikingów

Rauma

– stare miasto
– kościół św. Trójcy
– Muzeum Miejskie w Starym Ratuszu

Hameenlinna

– Zamek Birgera z XIV wieku

Muzea:
– Muzeum Miejskie
– Galeria Sztuki

W okolicy miejscowości:

Parola

– Muzeum Broni Pancernej
– Aulanko – Park Narodowy

Tampere

– gmachy uniwersyteckie
– most Hameensilta
– kościół Kaleva
– planetarium
– akwarium
– zoo

Tampere

Muzea:
– Muzeum Hameen (kolekcja dywanów)
– Muzeum Techniki
– Galeria Sztuki

Parki:
– Pyynikki
– Sarkannieni

Vaasa

– ruiny zamku Korsholm z XII wieku
– Muzeum Osterobotnii w parku Marianpuisto
– skansen Braage w Hietalahti

Lahti

– Rynek
– Ratusz
– Kościół Joutjarvi
– Centrum Turystyczne Mukkula

Jyvaskyla

– gmachy uniwersyteckie i teatr (dzieło architekta Alvara Aaito)
– nowoczesna dzielnica Viitaniemi
– stadion Harju
– Muzeum Środkowej Finlandii

Oulu

– nowoczesne centrum miasta (projekt Alvara Aaito)
– ruiny zamku z XVI wieku (na wyspie Linnansaari)
– katedra (Tuomiokirkko)
– muzeum w Parku Alinda

Rovaniemi

Stolica Laponii, nowoczesne miasto o układzie urbanistycznym w kształcie rogów renifera (projekt Alvara Aaito)

Kościoły:
– luterański
– prawosławny

Pomniki:
– Ofiar Wojny
– „Drwal”

W odległości 8 kilometrów na północ znajduje się koło podbiegunowe.

Rovaniemi

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.