Co warto zwiedzić w Ankarze?

Stolica Turcji, podobnie jak całe państwo, obfituje w malownicze miejsca, piękne budynki, ale też posiada wiele miejsc o znaczeniu historycznym, choć turyści nie zawsze zwracają uwagę na akurat ten aspekt owego kraju. Warto przyjrzeć im się bliżej.

 

Zabytki Ankary

Ważną pozycję wśród wszystkich zabytków Ankary stanowią ruiny dawnych rzymskich budowli. W stolicy Turcji znaleźć można między innymi pozostałości po świątyni bogini Romy i cesarza Augusta. Obiekt ten zwany jest powszechnie „Monumentum Ancyranum”, od słów Oktawiana Augusta, które zostały wyryte na jednej ze ścian świątyni, a udało się odkryć je archeologom. W Ankarze znajdują się też łaźnie rzymskie pochodzące najprawdopodobniej z 212-217 roku. Niestety nie zachowały się one w całości, pozostały jedynie fundamenty, dzięki którym jednak możliwe było poznanie sposobu rozplanowania budowli. Innym ważnym obiektem jest kolumna cesarza Juliana Apostaty. Pochodzi ona najprawdopodobniej z 360 roku. Ponadto zobaczyć można mury obronne z cytadelą pochodzenia bizantyjskiego. Cytadela i jej okolice to najstarsze części miasta, dlatego wszyscy miłośnicy zabytków i historii w żaden sposób nie mogą pominąć tego niezwykłego miejsca, ale trzeba pamiętać, że na tym terenie cały czas prowadzone są prace archeologiczne, gdyż miejsce to jeszcze nie odkryło wszystkich swoich tajemnic. Nieopodal znajduje się również jak najbardziej wart obejrzenia teatr rzymski.

Prócz budowli starorzymskich i ich pozostałości, w stolicy Turcji znajdują się również zabytkowe meczety pochodzące z dawnych wieków. Do najbardziej znanych na pewno należą Arslanhane Camii, którego powstanie datuje się na 1290 rok oraz Hacı Bayram Camii, który wzniesiony został w roku 1429.

Inne ważne obiekty o znaczeniu historycznym to m.in. Pomnik Zwycięstwa, który zbudowany został w 1927 roku. Znajduje się on na Placu Zwycięstwa w Ankarze i wyobraża postać Atatürka. Inny ważny posąg – pomnik „Bezpiecznej i pewnej przyszłości”, pochodzący z 1936 roku, znajduje się w parku Güven w pobliżu Placu Kızılay. Umieszczona jest na nim inskrypcja – słowa, które w przeszłości Atatürk skierował do swych rodaków. Te słowa to: „Bądźcie dumni, ciężko pracujcie i wierzcie w siebie!”.

 

Muzea

W Ankarze znajduje się wiele wartych uwagi obiektów muzealnych. Przede wszystkim znajduje się tam mauzoleum oraz Muzeum Atatürka. W mauzoleum, obok zwłok słynnego przywódcy, spoczywa również ciało drugiego prezydenta Republiki Tureckiej – Ismeta Inönü. Jego grób zlokalizowany jest dokładnie naprzeciwko wejścia do mauzoleum słynniejszego z Turków. Co ciekawe, materiały użyte do budowy obiektu – kamienie i marmury, sprowadzone zostały ze wszystkich części państwa, co miało symbolizować hołd, jaki przywódcy oddał cały turecki naród.
Muzeum składa się z czterech części, które tworzą: Aleja Lwów, Miejsce Ceremonii, Hala Honoru, w której znajduje się grobowiec oraz Park Pokoju, który otacza całe Mauzoleum. Imponujące rozmiary oraz położenie obiektu powodują, że można go dostrzec niemal z każdego punktu w mieście.
Prócz tego z całą pewnością wyjątkowego obiektu, w mieście znajduje się też wiele innych, mniej znanych, ale również ciekawych muzeów. Do najważniejszych należą: Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Malarstwa i Rzeźbiarstwa, Muzeum Wojny o Niepodległość oraz Muzeum Kolejnictwa. Co ciekawe, obiekt ten zlokalizowany jest w kilku punktach dworca kolejowego, który wchodzi w jego skład. Ważnym punktem obiektu jest przy tym dom, w którym mieszkał Atatürk w latach 1919-1921, gdy przebywał w stolicy.

 

Tureckie parki

Mało kto wie, zwłaszcza z polskich turystów, że stolica Turcji słynie z pięknych parków, które są licznie odwiedzane nie tylko przez miejscową ludność, ale i przyjezdnych. Parki te zakładane były głównie we wczesnych latach Republiki, więc dziś mają nieomal wartość historyczną, a dla samych Turków na pewno sentymentalną. Warto zwłaszcza odwiedzić te najważniejsze. Pierwszym z nich jest Gençlik Park, którego powstanie datuje się na 1943 rok. Zajmuje powierzchnię 38 hektarów, na których znajduje się całe mnóstwo zieleni, a także malownicze stawy, ale turyści mogą być zainteresowani również innymi obiektami, jakie znajdują się na jego terytorium, a są to: park rozrywki, herbaciarnie, liczne kawiarnie, a także teatr na wolnym powietrzu. Warto również odwiedzić Park Botaniczny założony w latach 70. ubiegłego wieku. Główną ideą jego założenia była chęć zebrania w jednym miejscu przedstawicieli wszystkich gatunków świata roślin. Obiekt ten znajduje się w Ankarze przy ulicy Cinnah. Licznie odwiedzany jest także Park Seymenler, przez turystów – zwłaszcza jego wyższa część, która znajduje się w sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego i posiada wspaniale prezentujący się amfiteatr. Park Kuğulu, który zadziwia ilością mieszkających tam łabędzi (od nich pochodzi nazwa obiektu), jest podarunkiem dla Turcji od rządu chińskiego, więc już po tym można spodziewać się, że nie prezentuje się zwyczajnie. Jednym z największych parków, nie tylko w mieście, ale i jego okolicach, jest mniej znany obcokrajowcom Park Altın. Jest to bardzo ważne miejsce, bo ze względu na swoje imponujące rozmiary (liczy sobie 640 tysięcy metrów kwadratowych), park jest często wykorzystywany do organizacji różnego rodzaju wystaw i targów. W jego ramach znajduje się też centrum sportowe, amfiteatr, liczne restauracje oraz chętnie odwiedzany ogród botaniczny. Ciekawym obiektem jest też Harikalar Diyarı, który cieszy się zaszczytną opinią największego parku w Europie jeśli chodzi o obiekty znajdujące się w centrum miasta. Jego powierzchnia wynosi aż 1 200 000 metrów kwadratowych, przy czym aż 771 000 metrów kwadratowych zajmuj zieleń. Poza tym w ramach parku znajdują się: półkryty amfiteatr, dwanaście kin, duża sala konferencyjna, plac zabaw dla dzieci, kompleksy sportowe, kawiarnie, miejsca przeznaczone na organizację pikników, korty tenisowe, baseny oraz rozliczne ścieżki rowerowe. Znajduje się też również przeznaczony specjalnie dla dzieci obiekt o nazwie „Baśniowa Wyspa”, który zajmuje powierzchnię 25 tysięcy metrów kwadratowych.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.