O czym warto wiedzieć, wybierając się do Andory?

Miniaturowe państwo w malowniczej dolinie rzeki Valira, otoczonej potężnymi szczytami Pirenejów, od 1278 roku jest republiką, która przez stulecia pozostawała pod wspólnym zwierzchnictwem Francji i biskupa hiszpańskiego miasta Urgel. To przeplatanie się wpływów dwóch potężnych sąsiadów odcisnęło się nie tylko na historii, ale także na kulturze i tradycji Andory.

Andora żyje z turystów, którym oprócz niezwykłych pejzaży Pirenejów – masywów sięgających 3 tysięcy metrów, oferuje piękno głębokich dolin, wodospadów, potoków i jezior. W tym maleńkim kraju przybysz może znaleźć zarówno dziką przyrodę, jak i zabytki różnych stylów i epok, znakomitą kuchnię oraz bogatą ofertę handlową po konkurencyjnych cenach.

Informacje praktyczne

Klimat

Umiarkowany. Miesiące letnie są ciepłe, ale noce są chłodniejsze. Opady deszczu mogą występować przez cały rok. Możemy ubierać się lekko, ale zalecane jest zabieranie ze sobą okryć przeciwdeszczowych.

Komunikacja wewnątrz kraju

Przez Andorę przechodzi droga łącząca Hiszpanię z Francją (przez Saint Julia, Andorra la Vella, Les Escaides, Encamp, Canillo i Soldem). Nie ma kolei, w komunikacji wewnętrznej kursują jedynie autobusy i minibusy.

Noclegi

Hotele

W kraju istnieje sieć ponad 200 hoteli i zajazdów. W lipcu i sierpniu konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Kempingi
W Andorze jest 25 pól kempingowych (głównie wokół większych miast). Są dobrze oznakowane. Na terenie niektórych znajdują się sklepy i inne udogodnienia.

Kuchnia andorska

W Andorze przeważa kuchnia katalońska. Ceny są zwykle takie same jak w małych francuskich i hiszpańskich miastach wypoczynkowych. Lokalne dania to: coques – wielosmakowe placki, trinxat – danie z kapusty i kartofli. Jada się również kiełbaski, ser oraz różnorodne potrawy z wieprzowiny i szynki. Alkohole w sklepach i supermarketach są tanie, lecz w barach ceny są wysokie. Bary są otwarte do późna w nocy.

Coca_de_mullador

Rozrywki

Centra rozrywkowe skupiają się wokół hoteli i restauracji.

Sport

Możliwy jest tenis, pływanie, wędkarstwo, wspinaczka i wędrówka w górach.

Zakupy

Warto kupić kamery i zegarki, a także sprzęt elektroniczny, który jest bardzo dobrej jakości.

 

Informacje praktyczne

Andorra La Vella – stolica księstwa
– Casa de la Vall – pałac – ratusz z XVI wieku z romańskim portalem, obecnie siedziba parlamentu i sądu oraz restauracja z ponad 400-letnią tradycją.

09_Casa_de_la_Vall_(Andorra_la_Vella)

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.