Pięknie położona na wysepkach Morza Adriatyckiego, z kanałami zamiast ulic, z kawiarniami i cennymi zabytkami – rozkocha każdego, kto ją odwiedzi.
Cud na wodzie, ulotny jak sen, kojący tęsknotę – tak mówią o Wenecji artyści. Miasto fascynuje o każdej porze roku. Słoneczny dzień, jego marmurowe pałace, mają nasycone kolory, a ich odbicia rozpływają się w bladozielonej wodzie. Gdy jest pochmurno, kanały wyglądają jak odlane ze srebra. Miasto ma mnóstwo nastrojowych zakątków, w sam raz dla zakochanych. Ich czarowi uległ najsłynniejszy kochanek świata, Casanova, zresztą rodowity wenecjanin. Przez kilka dni nie da się zobaczyć w mieście wszystkiego, więc zamiast pospiesznie zaliczać zabytki, lepiej delektować się jego urodą.
Nie tylko dla zakochanych
Zwiedzanie Wenecji w okresie walentynek należałoby zacząć od mostu Rialto, bez wątpienia najpiękniejszego w mieście. Jego elegancki marmurowy łuk od ponad 400 lat spina brzegi Canale Grande, głównego wodnego szlaku. Most ma trzy pasaże i stylowe sklepienia, w których rozgościły się butiki z biżuterią. O tej porze roku Rialto, podobnie jak place miasta, opanowują poprzebierane postaci. Wszak to pora karnawału. Turystom stroje nie są potrzebne, wystarczy maska. Tradycyjne volto – biała maska zakrywająca twarz, uwodzicielska civetta (flirciarka) albo strojne fantasie. Most Rialto to także taras widokowy. Zobaczyć można z niego słynne weneckie pałace: Loredan, Lando Corner Spineli czy Mocenigo. Jest również Ca’d’Oro, czyli „Złoty pałac”, którego fryzy (górne wykończenia) pokrywało kiedyś szczere złoto. Wieczorem most Rialto i pałace są rzęsiście oświetlone. Bajeczną iluminację najlepiej oglądać w którejś z licznych restauracji na nabrzeżu. Można w nich spróbować takich specjałów, jak weneckie spaghetti, a na deser zamówić tort Nicoletti. To wieczorem, a za dnia – rejs gondolą. Gondola nie jest zwyczajną łodzią. Zamiast ław, ma stylowe sofy (dlatego rejsy są drogie). Siedząc wygodnie, można bez końca chłonąć urodę mijanych budowli, niekoniecznie tylko tych najważniejszych. Sunąc bocznymi kanałami, też można natrafić na cudowne miejsca. W Wenecji wszystkie drogi prowadzą na plac świętego Marka, nazwany przez Napoleona „najpiękniejszym salonem Europy”. Główną budowlą placu jest Bazylika Świętego Marka. Najlepiej oglądać ją rano, gdy słońce oświetla kopuły, zdobne fasady, barwne mozaiki. A wewnątrz trudno oderwać wzrok od detali ze złota, od marmurów i alabastrów. Podobne bogactwo oczarowuje w sąsiednim Pałacu Dożów. Być może w takiej właśnie scenerii miłosne podboje planował Casanova. Wenecję współczesnych zakochanych można odnaleźć trochę dalej, przy moście Westchnień. Zawieszony nad wodą, wygląda jak biały domek. Na nabrzeżu przylegającym do placu świętego Marka czeka na nas Harry’s Bar, ulubiony lokal gwiazd, między innymi Madonny. Toast za niezapomniany pobyt w Wenecji najlepiej wznieść na górnym tarasie, skąd widać białą kopułę kościoła Santa Maria della Salute. Koniecznie trzeba się do niego wybrać, choćby dla obrazu świętego Marka na tronie, wykonanego przez Tycjana, genialnego włoskiego malarza z XV wieku. W weneckich świątyniach jest zresztą mnóstwo bezcennych dzieł sztuki, na przykład w kościele Franciszkanów zgromadzono rzeźby i obrazy z czterech stuleci. Tramwajem wodnym można dopłynąć do kolejnej skarbnicy sztuki – kościoła San Gorgio Maggiore, a gdy go zwiedzimy, możemy wejść na dzwonnicę. Rozciąga się z niej najpiękniejsza panorama Wenecji.
Inne cenne zabytki miasta
Wieża Zegarowa
Wznosi się na placu świętego Marka, pochodzi z XV wieku. Czas wskazuje na niej zegar ze złoceniami i emalią. Pełne godziny wybijają na wielkim dzwonie dwie figury Maurów. Wykonano je z brązu.
Pałac Ca’Rezzonico
Zbudowany w XVII wieku, dziś muzeum sztuki weneckiej XVIII wieku.
Kościół Madonna dell’Orto
Za ceglaną fasadą świątyni z XIV wieku kryje się kolekcja weneckiego malarstwa.
Siedziba bractwa z Dalmacji
400 lat temu udekorował ją obrazami malarz Vittore Carpaccio.
Kolumna z Lwem
Stanęła w XII wieku na placu świętego Marka. Szczątki świętego spoczywają w pobliskiej bazylice.
Praktyczne informacje
Dojazd: 3-dniowa wycieczka do Wenecji (samolotem) kosztuje około 1800 zł, 11-dniowa wycieczka objazdowa po Włoszech (autokar) – od 1700 zł.
Zwiedzanie: rejs gondolą (może zabrać 6 osób) kosztuje 80 euro za 40 minut, bilet na tramwaj wodny – 8 euro.