Co warto zwiedzić w Budapeszcie?

Węgierska stolica obfituje w zabytki, których jest aż 837 jeśli chodzi o same zabytki architektury, można więc wyobrazić sobie, jak wiele jest ich wszystkich razem wziętych. Jeśli zależy nam, by zwiedzić to miasto naprawdę gruntowanie i odwiedzić wszystkie warte tego zabytki, powinniśmy zarezerwować sobie na to więcej czasu. Warto na pewno to zrobić, ponieważ w mieście tym jest wiele ciekawych obiektów, nie tylko dla osób, które żywo interesują się historią, sztuką czy na przykład architekturą. Mnogość zabytków idzie w parze z bogactwem stylów i na przykład jeśli chodzi o architekturę, to można tam spotkać zabytki reprezentujące jeśli nie wszystkie, to znakomitą większość europejskich stylów artystycznych, jest to więc prawdziwa gratka dla tych, którzy chcą nieco się „ukulturalnić”, ale nie tylko, może to być po prostu wspaniały pomysł na spędzenie urlopu czy innego wolnego czasu. Na uwagę zasługują zwłaszcza budynki klasycystyczne, które zbudowane są na unikalny styl węgierskiej secesji. Podobnych nie ma nigdzie indziej na świecie, ale bynajmniej nie tylko one tworzą wyjątkowy budapeszteński klimat, który sprawia, że miasto to cieszy się wielkim zainteresowaniem ze strony turystów.

 

Obiekty muzealne

W stolicy Węgier spotkać możemy aż 223 obiekty, które mają status muzeów bądź galerii sztuki. Wszystkie te placówki zajmują się gromadzeniem cennych zabytków węgierskiej historii, a także szeroko pojętej sztuki, a nawet nauk przyrodniczych. W ich zbiorach można też znaleźć wiele ważnych zabytków kultury i nauki nie tylko węgierskiej, ale i światowej, zatem wizyty w tych miejscach na pewno będą i ciekawe, i bardzo pouczające. Jakie muzeum warto wybrać? Najlepiej nie poprzestawać tylko na jednym. Poniżej spis tych najważniejszych, których żaden szanujący się turysta odwiedzający Budapeszt nie powinien pomijać, wybierając przynajmniej kilka z nich jeśli czas mu na to pozwoli.
Są to: Węgierskie Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Historyczne Budapesztu, mieszczące się na Zamku Królewskim, Muzeum Etnograficzne, Pałac Sztuk, Muzeum Sztuki Stosowanej, Terror Háza (co oznacza: Dom Terroru) oraz Muzeum Aquincum.

 

Kultura w Budapeszcie

Będąc w Budapeszcie, warto również odwiedzić któryś z tamtejszych teatrów. Miasto ma ich aż 40, poza tym posiada 6 wielkich, imponujących sal koncertowych oraz Operę, która również zasługuje ze wszech miar na uwagę. Ponadto jeśli zdecydujemy się odwiedzić miasto w sezonie letnim, możemy mieć okazję uczestniczyć w którymś z festiwali, koncertów czy przedstawień, których duża liczba odbywa się na wolnym powietrzu. Jest to wspaniałe wydarzenie, ponieważ ma nie tylko walory artystyczne, ale też wielką zaletą jest fakt, że tego typu imprezy często odbywają się na przykład na dziedzińcach zabytkowych obiektów, otoczenie jest więc niezwykłe.
Jeśli chodzi o najważniejsze budapeszteńskie teatry, które warto odwiedzić, to są to: Teatr Narodowy, Węgierska Opera Państwowa, Teatr Komedii, Sala koncertowa Vigadó i Lasertheater – teatr laserowy znajdujący się w planetarium zlokalizowanym w Parku Ludowym. Działalność tego teatru polega na wyświetlaniu robiących niezwykłe wrażenie świateł do muzyki znanych i lubianych wykonawców.

Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto również wziąć udział w którymś z dorocznych wydarzeń, których w stolicy Węgier nie brakuje. Można wybierać spośród takich wydarzeń kulturalnych jak: Budapeszteński Festiwal Wiosenny (odbywa się on w drugiej połowie marca i obejmuje ponad 50 scen, na których odbywa się około 200 wydarzeń takich jak koncerty, nie tylko muzyki poważnej, ale i popularnej, a także przedstawienia teatralne, filmy i różnego rodzaju imprezy organizowane na wolnym powietrzu), Parada Budapeszteńska (odbywająca się zawsze w ostatnią sobotę sierpnia. Jest to pochód przypominający odbywającą się w Berlinie „Loveparade”, z tym, że muzyka jest różna, prócz techno można też usłyszeć rap i rock), Budapeszteński Festiwal Jesienny (prezentuje on ważne osiągnięcia ze wszystkich dziedzin sztuki współczesnej) czy Sziget Fesztivál – organizowany w pierwszym tygodniu sierpnia na wyspie Óbudai festiwal muzyki młodzieżowej.

 

Obiekty turystyczne i zabytki

W Budapeszcie jest bardzo wiele pomników, zabytkowych kościołów i pałaców, a także zabytków pochodzących z okresu średniowiecza, a nawet jeszcze starszych, sięgających rodowodem epoki antyku. Zabytkowe są również duże ilości budynków użyteczności publicznej i mieszkalnych, które mają przeróżne style: barokowy, klasycystyczny, neorenesansowy, eklektyczny czy secesyjny. Wielka różnorodność tych obiektów, do których należy doliczyć jeszcze wspomniane wcześniej muzea i galerie, których duża ilość cieszy się międzynarodową sławą i znaczeniem, powoduje, że Budapeszt jest ważnym punktem na turystycznej mapie nie tylko Europy, i świata i każdego roku odwiedza go kilka milionów turystów.

Dużą popularnością jeśli chodzi o obiekty turystyczne cieszą się budapeszteńskie mosty, których w mieście jest oczywiście wiele, ale sławą cieszą się: Most Łańcuchowy, Most Małgorzaty, Most Wolności oraz, najbardziej rozpoznawany, Most Elżbiety. Chętnie odwiedzane są również znane parki: Városliget i Népliget znajdujące się w Peszcie, obiekty zlokalziowane na Wyspie Małgorzaty oraz na wyspie Óbudai. Niemniejszą – łaźnie lecznicze, miasto to bowiem jest znaną miejscowością turystyczną ze swoimi 10 łaźniami leczniczymi i źródłami mineralnymi oraz termalnymi, których jest wielka ilość, a poza tym wiele pijalni leczniczych wód to zabytki architektury, więc turyście chętnie odwiedzają je z dwóch powodów, kurując się minerałami oraz odwiedzając historyczne miejsca.

 

Budapeszteńskie zabytki

Jeśli chodzi o znaną w Budapeszcie Budę, to znajduje się na niej Wzgórze Zamkowe z gotyckim kościołem Macieja, czyli pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, w którym dawniej koronowano królów państwa węgierskiego, sąsiadująca z nim neoromańska Baszta Rybacka, na której znajduje się punkt widokowy z panoramą na Dunaj i Peszt, Zamek Królewski, w którym swą siedzibę obecnie ma Węgierska Biblioteka Narodowa, a także znajduje się tam kilka muzeów. Ostatnim elementem Wzgórza Zamkowego jest Stare Miasto.
Warta uwagi jest również Góra Gelerta, na której znajduje się słynny w Budapeszcie Pomnik Wolności oraz cytadela.
Warto również odwiedzić wieżę widokową, zwaną wieżą Elżbiety, która znajduje się na Górze Jana. Jest to obiekt zabytkowy, pochodzący z 1910 roku, a także jaskinię w dolinie Pawła, w której znajdują się liczne nacieki mające interesujące formy. Pod Wzgórzem Zamkowym znajdują się zabytkowe, pochodzące z XVI wieku łaźnie tureckie – Rudas-fürdő i Király-fürdő. Nieopodal Mostu Małgorzaty znajduje się mauzoleum znanego na Węgrzech Gül Baby, który był osmańskim derwiszem żyjącym w XVI wieku. Ostatnim wartym odwiedzenia punktem znajdującym się w budapeszteńskiej Budzie jest ruina po mieście starożytnych Rzymian znajdująca się w II dzielnicy, pod nazwą Aquincum.

W dzielnicy Pest warto obejrzeć budynek parlamentu i Bazylikę świętego Stefana. Wielkim zainteresowaniem wśród turystów cieszy się też deptak, na którym znajdują się nie tylko zabytkowe kamienice, ale też wiele markowych sklepów znanych projektantów Váci utca. Poza tym w tej części miasta znajdują się budynki secesyjne i nieoklasyczne cechujące się piękną formą. Przedstawicielami są przede wszystkim parlament i opera znajdująca się przy alei Andrássyego, a także Muzeum Narodowe. Wart odwiedzenia jest też Plac Bohaterów znajdujący się koło parku Városliget, w którym znajduje się między innymi znany pomnik Milenijny, a także Muzeum Sztuk Pięknych, w którym można obejrzeć różnorodną kolekcję dzieł malarstwa europejskiego. Blisko placu Deáka znajduje się Wielka Synagoga. Jest to największy w Europie tego typu obiekt. Poza tym znajduje się tam Milenijna Kolej Podziemna, która stanowi drugą po londyńskiej najstarszą linię metra w Europie.
Warto poświęcić nieco więcej czasu na obejście wspomnianej już alej Andrássyego, bowiem znaleźć można na niej

wiele secesyjnych kamienic, znajduje się tam gmach Opery, a także bardzo ciekawy obiekt w postaci Muzeum Terroru. W budynku tym w przeszłości swą siedzibę mieli węgierscy faszyści, potem zaś stalinowska służba bezpieczeństwa. Muzeum zajmuje się dokumentowaniem zbrodni z okresu totalitaryzmu oraz upamiętnia ofiary rewolucji, która miała miejsce w 1956 roku.

W parku Városliget nie można nie obejrzeć Zamku Vajdahunyad, Ogrodu Zoologicznego oraz Łaźni Széchenyiego.
W mieście można też ujrzeć wiele zabytkowych, pochodzących z epoki baroku pałaców i kościołów, na przykład kościół Paulinów, kościół świętej Anny czy kościół Elżbietanek.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.