Co warto zwiedzić na Capri?

Ta malownicza wyspa słynie przede wszystkim z Błękitnej Groty, pięknych krajobrazów i malowniczych plaż rozciągających się nad czystą wodą. Wyłaniająca się tajemniczo z morskich fal w pobliżu Półwyspu Sorrento, jest najczęściej odwiedzaną wyspą Zatoki Neapolitańskiej. To miejsce legendarne, kolebka mitycznych Syren. W starożytności szukali na niej spokoju rzymscy cesarze i patrycjusze. Przez wiele stuleci o Capri zapomniano. Stała się ponownie popularna w XIX wieku, kiedy to odkryto Błękitną Grotę. W latach 60. upodobali sobie wyspę sławni ludzie z całego świata. Po wąskich uliczkach spacerowała Liz Taylor z Richardem Burtonem , a Brigitte Bardot szokowała skąpym bikini. Teraz można tam spotkać Nami Campbell i Demi Moore lub Jacka Nicholsona.
Stolicą wyspy jest miasto Capri położone powyżej portu. Dojdzie się do niego w pół godziny lub w kilka minut wjedzie się kolejką linową. Jej górna stacja znajduje się przy Pizza Umberto, głównym placu miasta. Prowadzą do niego kręte uliczki. Tu także jest punkt informacji turystycznej. Zanim usiądziemy w którejś z gwarnych kawiarenek pod wieżą z zegarem, wejdźmy na taras. Rozciąga się z niego niezwykły widok na port i Zatokę Neapolitańską. Przy dobrej pogodzie widać w oddali Neapol i górujący nad nim szczyt wulkanu Wezuwiusza.

 

Błękitna Grota

Jest to zdecydowanie najbardziej romantyczne miejsce na Capri. Nazwę zawdzięcza intensywnej turkusowej barwie wody. Cała jaskinia tonie w mieniącej się poświacie. To załamujące się promienie słońca rozświetlające morską toń. Pamiętajmy jednak, że po południu nie ma już takiego efektu. Do groty dopłyniemy łódką z portu.

 

Ogrody Augusta

Ufundował je w XIX wieku bogaty przemysłowiec niemiecki nazwiskiem Krupp. Możemy odpocząć tam wśród wspaniałych fontann, egzotycznych kwiatów i drzew, a z tarasów widokowych obserwować morze i skaliste wybrzeże.

 

Villa San Michele

Wybudowana przez szwedzkiego pisarza Axela Munthe, autora „Księgi z San Michele” opisującej uroki Capri. Obecnie znajduje się tam jego muzeum. W jego salach często odbywają się koncerty muzyki poważnej.

 

Villa Jovis

Tam znajdują się ruiny willi cesarza Tyberiusza. Właśnie stąd rządził całym cesarstwem przez ostatnie kilka lat życia. Okolicy należy do najpiękniejszych na Capri – ze wspaniałym widokiem na pobliskie wyspy: Ischię i Procidę.

 

Praktyczne informacje

Wyspę najwygodniej jest zwiedzać, zatrzymując się w okolicach Neapolu (na Capri jest drożej). Przejazd autobusem (w obie strony) Warszawa-Neapol kosztuje 680 zł. Przelot samolotem – około 1500 zł. Tygodniowy pobyt z biurem podróży to wydatek około 2000 zł od osoby.

Na Capri można dopłynąć z Neapolu wodolotem (co trwa 45 minut) lub statkiem (około 1,5 godziny). Bilet w obie strony kosztuje około 45 zł.

Na wyspie kursują regularnie lokalne autobusy. Można też wypożyczyć skuter (nie jest wymagane prawo jazdy) za około 60 zł za dzień, lub rower – za około 20 zł.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.