Co warto zobaczyć na Sardynii?

Mimo iż Sardynia ma opinię miejsca bardzo drogiego i luksusowego, dostępnego tylko dla bogaczy, to ekskluzywne jachty i zatłoczone promenady to tylko jedno oblicze tej wyspy. Można tam znaleźć znacznie więcej: idylliczne plaże, dzikie kaniony, opuszczone miasteczka i ślady prehistorycznych cywilizacji.

Pierwszym miejscem, jakie warto odwiedzić na Sardynii, jest Cala Gonone. Sami Włosi uważają, że jest to najlepsza baza wypadowa do zwiedzania wybrzeża. Ta niegdyś rybacka wioska jest przyjaznym małym kurortem, pełnym pensjonatów i willi wczasowych. Nie ma tam hoteli-molochów ani dużych hałaśliwych centrów rekreacyjnych, mnóstwo jest za to wypożyczalni łodzi, które oferują też wycieczki do Cala Goloritze, Cala Sisine czy Cala Luna – maleńkich, dzikich plaż na wybrzeżu, do których najłatwiej dostać się od strony morza. Warto zwłaszcza wybrać się na wycieczkę do groty Blue Marino, do której można dotrzeć jedynie łódką lub jachtem. Można tam dostrzec foki szare – grota Blue Marino to jedyne miejsce na Morzu Śródziemnym, gdzie żyją te niezwykłe stworzenia. Wnętrze groty na pewno na każdym zrobi wrażenie, gdyż lśni od stalaktytów i stalagmitów, które przybierają niesamowite kształty, co wygląda naprawdę wspaniale.

Po rejsie podziemnymi, chłodnymi korytarzami warto skierować się prosto do kąpieliska Tortowi, wokół którego wystają z morza czerwone skały. Można tam również zobaczyć flamingi, których wielkie ilości rozgaszczają się w przybrzeżnych jeziorkach. Plaże na Sardynii mają niespotykany nigdzie indziej srebrnobiały kolor i można czasem znaleźć całkiem puste miejsca, dzięki czemu możliwy jest naprawdę komfortowy wypoczynek.

 

Kuchnia Sardynii

Będąc na tej wyspie, nie można nie skusić się na specjały miejscowej kuchni. Warto spróbować na przykład owoców morza doprawionych mirtem i jałowcem, a także culurgiones – wielkie ravioli nadziewane serem i jajkami, podawane w sosie pomidorowym. Doskonałe jest również danie o nazwie malloreddus, czyli makaron w kształcie ślimaków, przyprawiony szafranem. Specjały te najlepiej smakują z białym, wytrawnym winem Torbato ze znajdujących się na wyspie winnic.

 

Inne atrakcje

Po kilku dniach słodkiego lenistwa na plaży warto wybrać się na południe wyspy, do Cagliari – stolicy Sardynii. Z Olieny wyjeżdża się na drogę krajową numer 125, która wije się wzdłuż brzegu, zaledwie kilka kilometrów od morza. Już przy wjeździe do Cagliari widać ulokowaną na wzgórzu starówkę. Do serca miasta można więc trafić bez żadnego trudu. Wchodzi się przez warowną bramę, by potem zagubić się w labiryncie wąskich, urokliwych uliczek. Warto zajrzeć do San Saturnino – najstarszego kościoła na Sardynii, pochodzącego z V wieku, a także obejrzeć XVIII-wieczną katedrę przebudowaną w XX wieku w stylu słynnej katedry w Pizie. Z tarasów widokowych można podziwiać bajeczną panoramę miasta, lagunę i góry Sulcis.

Na koniec warto zajrzeć do muzeum archeologicznego. Tam można obejrzeć kamienne statuetki z 1800 r.p.n.e. Wykonali je pierwsi mieszkańcy wyspy – Nuorowie. Ale to nie jedyny ich ślad bytności na wyspie. Pozostawili oni aż 7 tysięcy kamiennych budowli – pałaców i warowni. Część z nich znajduje się kilkanaście kilometrów na północ od Cagliari w Su Nurami. Koniecznie trzeba odwiedzić tę dawną stolicę cywilizacji nuoryjskiej z jej największą, pochodzącą z tamtych czasów twierdzą. Dojazd samochodem zajmuje pół godziny. Warto nadłożyć drogi, bo kamienne wieże otoczone pierścieniem murów wyglądają imponująco. Urzekająca jest również atmosfera tego miejsca, sprawiająca wrażenie, że czas cofnął się o kilka tysięcy lat.

 

Praktyczne informacje

Pomysły dla aktywnych turystów

Nurkowanie. Do wyboru jest wiele szkół, na przykład Dimensione Mare w Fabio Sagheddu albo Viale Kolombo w Cala Gonone.

Wspinaczka. Sardynia to raj zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych alpinistów. Znajdują się tam trudne 400-metrowe ściany w Wąwozie Goroppu oraz niewysokie skałki na dzikich plażach.

Trekking. Stworzone do pieszych wycieczek są przede wszystkim góry Gennargentu i okolice Brunei. Z Olieny czy Cala Gonone warto wybrać się na przykład do kościółka San Pietra albo do Cala Goloritze. Dobrym miejscem na spacery, na przykład z małymi dziećmi, są lasy w pobliżu Olieny.

 

Dojazd

Samochodem najprostsza droga prowadzi przez Pragę, Monachium, Insbruck, Bressanone i Orte do Civitavecchia. Stamtąd odległość 200 kilometrów do Golfo Aranci można pokonać promem linii Morsica-Sardinia Ferries lub MobyLines. Koszt przeprawy dla dwóch osób oraz samochodu wynosi 160 euro.

 

Kiedy się wybrać?

Gorący sezon letni trwa od maja do sierpnia. Luty jest najchłodniejszym miesiącem, jest tam około 12 stopni C, listopad zaś jest okresem najbardziej deszczowym.

 

Noclegi

Tanie pensjonaty i kwatery w Cala Gonone: Giovanni i Cenza Tendas. Kempingi: Cala Gonone: Camp site (14 euro za nocleg), Refuge Monte Maccione blisko Olieny (4 euro za nocleg). W niektórych rejonach dopuszcza się biwakowanie „na dziki”, szczególnie w górach w okolicach Domusnovas.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.