Mimo iż Bułgaria zwykle kojarzy nam się z wypoczynkiem, złotymi plażami i czystą wodą, to jej stolica jest również miejscem, w którym jest wiele ciekawych do zwiedzania obiektów. Jednym z nich na pewno jest znana w Europie Cerkiew Bojańska. Jest to świątynia prawosławna pochodząca z epoki średniowiecza. Jej nazwa pochodzi od dzielnicy Sofii – Bojany, w której świątynia się znajduje. Obiekt od 1979 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Tym, co zasługuje w niej na uwagę, są przede wszystkim bardzo dobrze zachowane freski zdobiące jej wnętrze. Malowidła te są jednymi z najcenniejszych zabytków jeśli chodzi o średniowieczną bałkańską sztukę malarską i stanowią unikat w świecie sztuki. Pochodzą z 1259 roku, więc niemal na cud zakrawa fakt, że nadal możemy je oglądać w tak dobrym stanie. Bardzo ciekawe są również portrety upamiętniające osoby, które ufundowały budowę cerkwi. Można tam znaleźć między innymi wizerunki bułgarskiego arystokraty sewastokratora Kałojana i jego małżonki Desisławy oraz cara Konstantyna Tichego i jego żony Ireny.
Innym ważnym obiektem sakralnym Sofii jest cerkiew Sweta Nedelja. Nazwa nawiązuje do świętej Niedzieli, męczennicy, która w Polsce znana jest jako święta Dominika z Nikomedii. Ta leżąca w centrum miasta świątynia jest katedrą biskupią. Pochodzi, według dokumentów, z X wieku, ale była wielokrotnie przebudowywana, więc jej obecny wygląd nie jest tożsamy z pierwotnym. Ponadto w 1925 poniosła znaczny uszczerbek w wyniku zamachu terrorystycznego na cara Borysa III.
Jednakże najbardziej znaną cerkwią w Sofii, której sława rozciąga się na całą Europę, a nawet inne kraje, jest świątynia Mądrości Bożej, czyli Haga Sophia. Historia tego obiektu jest tak samo ciekawa, jak skomplikowana, choćby dlatego, że w średniowieczu w obiekcie tym znajdowała się siedziba lokalnego biskupa, ale już po podbiciu Bułgarii przez Turków najeźdźcy przebudowali ten ważny obiekt na meczet i dodali do niej minaret. W takiej postaci świątynia przetrwała kilka wieków, mimo iż poniosła znaczne szkody w wyniku kilku trzęsień ziemi. W 1858 roku trzęsienie zburzyło minaret. Turcy uznali, że to znak gniewu chrześcijańskiego Boga i zarzucili pomysł odbudowania meczetu. W zniszczonym budynku od tej pory znajdowała się remiza strażacka oraz skład. Dopiero w XX wieku rozpoczęła się odbudowa świątyni. Co ciekawe, właśnie od nazwy świątyni pochodzi nazwa miasta, ponieważ wcześniej brzmiała ona „Sredc”.
Inne zabytki Sofii
Spacerując po stolicy Bułgarii, warto również odwiedzić cerkiew świętej Petki Samardżijskiej, zabytkowe tureckie łaźnie czy znajdujące się w mieście maczety. W Sofii znajduje się między innymi funkcjonujący do dziś meczet pochodzący z XVI wieku Bania Baszi Dżamija czy XV-wieczny Bujuk Dżamija, który obecnie nie funkcjonuje – znajduje się w nim muzeum historyczne. Wart odwiedzenia jest również Sobór świętego Aleksandra Newskiego, który stanowi główną świątynię patriarszą autokefalicznego Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego. Świątynia ta poświęcona jest czci cara Rosji Aleksandra II, który przyczynił się do odzyskania przez państwo bułgarskie niepodległości w 1878 roku, a jej nazwa nawiązuje do patrona carskiej rodziny, którym był święty Aleksander Newski. Świątynia ta cechuje się bardzo bogatym wystrojem. Jej kopuły są pozłacane, wejście ozdobione jest marmurem z Sienny i Carrary, zaś trony – dla cara i patriarchy, wykonane są z onyksu i alabastru. Ponadto wnętrze obiektu zdobią cenne freski autorstwa znanych bułgarskich i rosyjskich twórców, a także dwie ikony autorstwa znanego Wiktora Wasniecowa.
Ponadto w Sofii znajduje się warta obejrzenia rosyjska cerkiew świętego Mikołaja, synagoga pochodząca z początków XX wieku, zaś z obiektów niesakralnych – Narodowe Muzeum Historyczne, którego żaden szanujący się turysta nie powinien pominąć.