Jak wykonuje się zdjęcia z lotu ptaka?

Rozwój techniki fotograficznej sprawia, że człowiek może pozwolić sobie na niezwykle precyzyjne uchwycenie najdrobniejszych szczegółów. Dzisiaj każda rodzina jest w posiadaniu aparatu fotograficznego lub wielofunkcyjnej komórki umożliwiającej robienie zdjęć.

Pojawienie się portali społecznościowych typu facebook czy nasza klasa przyczyniło się do większej aktywności w dziedzinie fotografii. Lubimy uwieczniać rodzinne spotkania, wieczory panieńskie i kawalerskie, podróże, ważne wydarzenia. Z internetowych galerii można więc stworzyć biografię.

Chociaż łatwa dostępność sprzętu daje ludziom możliwość robienia różnorodnych zdjęć, nie każdy z nas potrafi robić je dobrej jakości. Sztuka zrobienia dobrego zdjęcia nie zależy jedynie od ilości funkcji znajdujących się w aparacie. Przede wszystkim kluczową rolę odgrywa talent fotografa. Jeżeli interesujemy się tą dziedziną, zapał i biegłe posługiwanie się sprzętem to tylko baza, która pozwala na osiągniecie podstawowych umiejętności, zaś wrodzony zmysł artystyczny, predyspozycje, kreatywność to cechy, które pozwalają na wydobycie „tego czegoś”, co sprawia, że zdjęcie będzie niepowtarzalne.

Czym jest aerofotografia?

Jedną z najtrudniejszych dziedzin fotografii, która swój początek miała jeszcze w XX wieku, jest aerofotografia. Ten rodzaj sztuki uprawiany jest przez zagorzałych pasjonatów, którzy chcą uwiecznić otaczające piękno z zupełnie innej perspektywy.

Zdjęcia tego typu wymagają odpowiedniego przygotowania. W Polsce istnieje wiele kursów i warsztatów, na których można dowiedzieć się przydatnych informacji. Są to między innymi zajęcia z technicznego przygotowania. Pasjonaci uczą się, w jaki sposób manewrować aparatem, jaki powinien być kąt i perspektywa zdjęć, jakie powinno być światło, aby uchwycić malowniczość przestrzeni.

Jakie środki transportu wykorzystywane są do robienia „zdjęć z lotu ptaka”? Są to paralotnie, helikoptery, balony lub latawce. Pasja ta wymaga więc nie tylko sporej precyzji, ale także odwagi.

Gdzie wykorzystuje się zdjęcia lotnicze?

Chociaż ten rodzaj fotografii ma na celu wydobycie szczególnych wrażeń artystycznych, jest doceniany w rozmaitych dziedzinach życia. Zdjęcia lotnicze stanowią bardzo dobry rodzaj reklamy. Dzięki nim możliwe jest uchwycenie drobnych elementów. Szczególnie przydatne zdjęcia lotnicze stały się podczas oceny stanu środowiska. Na podstawie zdjęć tworzy się specjalne mapy, które ukazują aktualne zmiany np. oszacowanie tempa regresu lasów. Ponadto fotografia lotnicza jest pomocna przy planach zagospodarowania przestrzennego. Dziedzina ta pozwala więc połączyć przyjemne z pożytecznym. Jest niezwykle pasjonująca i dzięki niej można zobaczyć z nieba, jak piękna jest otaczająca nas przestrzeń, jak często jej nie doceniamy.

Kiedy odrywamy się od ziemi, od wszystkich codziennych obowiązków, problemów i schematycznego życia, nabieramy dystansu i nowej energii. Zachwycamy się wijącymi się rzekami, pasmami łąk i pól, bujnymi drzewami. To wszystko, co na co dzień dostrzegamy jako zwyczajne, staje się nagle poezją.

Jeśli więc szukamy szczególnych wrażeń, kiełkuje w nas jakaś chęć tworzenia czegoś innego, nietuzinkowego może warto zainteresować się aerofotografią. m.in. podczas opracowywania planów zagospodarowania przestrzennego, monitorowania stanu powierzchni rolnych czy dokumentowania postępów prac czy dokumentowania postępów prac budowlanych.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.