Obecnie cyfrowy aparat fotograficzny posiada prawie każdy. Dzięki niemu mamy sporo miejsca na karcie pamięci, możemy robić tyle zdjęć, na ile pozwalają nam baterie, sprawia to jednak niestety często, że robione przez nas zdjęcia są słabej jakości, robimy ich mnóstwo z nadzieją, że któreś na pewno się uda, a później z nadzieją szukamy dobrych fotografii.
Niezależnie jednak od posiadanego przez nas aparatu warto starać się fotografować z głową. Jak się za to zabrać?
Wskazówki, jak fotografować z głową
Przede wszystkim należy znaleźć mocne punkty i tam ustawić np. najważniejsze postaci czy tak ustawić aparat, by w mocnych punktach znajdowały się najciekawsze fotografowane obiekty. Czym są mocne punkty? Jeżeli podzielimy kadr na trzy równe części w poziomie i w pionie, w miejscach przecięć powstaną cztery punkty, na które ludzkie oko kieruje się najchętniej.
Warto być blisko fotografowanych osób – są ważniejsze niż obiekt w tle – temu ostatniemu możemy zrobić osobne zdjęcie. Od nas zależy, w jakim planie będziemy fotografować osoby – pełnym, amerykańskim, a może półpełnym?
Nie zapominajmy też o lampie błyskowej, której śmiało można używać również w słoneczny dzień. Spróbujmy zrezygnować z niej wieczorem, tak długo jak to możliwe – sprawi to, że zdjęcia będą bardziej naturalne.
Pamiętajmy też, że nawet najprostsze aparaty oferują kilka różnych trybów fotografowania – warto wypróbować je wszystkie, najlepiej w różnych warunkach. Interesujące są także zdjęcia z zaskoczenia, z różnych perspektyw, np. z żabiej czy z aparatu wzniesionego nad głową.
Jedno jest pewne – aby cieszyć się ciekawymi zdjęciami, nie można bać się fotograficznych eksperymentów – do dzieła więc :)