Jak wybrać kwiaty na balkon?

Ozdobą każdego mieszkania jest pięknie ukwiecony balkon, dlatego nie zapomnij, aby wywiesić doniczki w kwitnącymi roślinami. Oto propozycje obecnego sezonu.

Tej wiosny wyjątkowo modne są wszelkie odmiany kalii czy lilii.

Dalia pomponowa

Roślina lubi większe donice. W skrzynkach można hodować jedynie jej karłowate odmiany. Karpy dalii w maju sadzimy w próchniczej ziemi. Następnie ustawiamy w nasłonecznionym miejscu, najlepiej pozbawionym wiatru. W hodowli tych kwiatów trzeba pamiętać o regularnym ich podlewaniu – w przeciwnym razie roślina więdnie – oraz nawożeniu. Doskonale sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe albo te, przeznaczone do roślin kwitnących. Odpowiednio pielęgnowana roślina zachwyci nasze balkony aż do pojawienia się pierwszych przymrozków.

dalia

Lilia azjatycka

Cebule lilii trzeba umieścić w skrzynkach już wczesną wiosną. Roślina najlepiej toleruje próchnicze podłoże, o lekko kwaśnym odczynie. W tym przypadku skąpo dawkujemy wodę, ponieważ lilia nie lubi obfitego podlewania, a także nie wystawiamy jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Optymalnie jest, gdy jej główka znajduje się na słońcu, a „nóżki” w cieniu.

lilia

Kalia czerwona

Kłącza kwiata wysadzamy w kwietniu do donic z ziemią. Najlepsza jest gleba przepuszczalna. Raz na miesiąc nawozimy roślinę i robimy to aż do sierpnia. Musimy pamiętać, aby kalia miała zawsze lekko wilgotną ziemię, dlatego tak ważne w jej pielęgnacji jest regularne podlewanie.

Kalia lubi przebywać na słońcu, dlatego postarajmy jej się znaleźć słoneczne miejsce. Od miesiąca września zaczynamy rzadziej ją podlewać. W stan spoczynku przechodzi, gdy opadną jej wszystkie liście, trwa to około dwa miesiące.

Hibiscus chiński

Kupione sadzonki umieszczamy w donicach z dobrą ziemią, wzbogaconą piaskiem i torfem. Gdy na dworze zrobi się już ciepło, wystawiamy ją na balkon. Podlewamy regularnie, niezbyt obficie, nie dopuszczając do wyschnięcia korzeni. Gdy to nastąpi, pąki rośliny opadną. Zaletą hibiscusa jest wyraźny, aromatyczny zapach.

hibiskus

Lawenda francuska

Kupioną roślinę przesadzamy do lekkiej, przepuszczalnej ziemi. Ustawiamy w nasłonecznionym miejscu, pamiętając o niezbyt obfitym podlewaniu. Gdy lekko ją przytniemy, wówczas o wiele lepiej się rozkrzewi.

lawenda

Begonia

Begonia nie jest odporna na niskie temperatury, dlatego jej bulwy umieszczamy w donicach dopiero w maju. Ziemia, w jakiej przebywa musi być stosunkowo żyzna i ciągle wilgotna. Choć roślina najlepiej rośnie w jasnych miejscach, to zdecydowanie nie poleca jej się ustawiać w nasłonecznionej części balkonu. Aby zminimalizować albo  całkowicie zapobiec odbarwianiu liści, wówczas trzeba ją regularnie nawozić. W okresie intensywnego kwitnienia najlepsze będą odżywki w płynie, które używa się w trakcie podlewania.

begonia

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.