Jak uprawiać maliny i jeżyny?

Jeżyny zwykle kojarzą nam się z lasem i dziko rosnącymi krzewami gdzieś na łąkach czy polanach, jednak z powodzeniem można je uprawiać również we własnym ogrodzie, tak samo jak maliny. Zaletą takiej hodowli jest nie tylko fakt, że są to smaczne owoce, z których można przygotować przetwory czy jeść je na surowo prosto z krzaka, dostarczając do swojego organizmu duże ilości witaminy C i innych wartościowych składników, ale też krzewy te pięknie prezentują się, gdy między zielonymi gałązkami znajdują się kwitnące kwiaty, a później – barwne owoce.

Uprawianie tych krzewów nie nastręcza wielkich trudności i nie trzeba wcale wkładać wiele pracy w to, by utrzymać je w dobrej kondycji i zapewnić sobie obfite owocowanie. Trzeba tylko wiedzieć, jak je pielęgnować.

Uprawa malin i jeżyn – o tym warto wiedzieć

Warto sadzić i uprawiać razem maliny i jeżyny, bo mimo iż jeżyny często rosną dziko, a maliny raczej nie, to należą one do jednej rodziny gatunkowej, co przekłada się na ich bardzo podobne wymagania. Zaletą jest na pewno to, że szybko i długo owocują, gdyż pierwsze owoce zwykle pojawiają się już w początkach lipca, a ostatnie pojawiają się jeszcze w końcu września. Pewną wadę zaś stanowi fakt, że owoce te są bardzo nietrwałe i nie da się ich przechowywać w nieprzetworzonym stanie – po zbiorze od razu należy je spożyć albo w jakiś sposób przetworzyć, czy to zamrozić, czy zrobić z nich dżem.

Sadzenie krzewów

Maliny i jeżyny nie mają wielkich wymagań jeśli chodzi o podłoże. Jeśli tylko ziemia w naszym ogrodzie nie jest nazbyt sucha czy piaszczysta albo przeciwnie – bardzo wilgotna, wręcz podmokła, nie musimy się martwić, że rośliny nie będą miały się dobrze tam, gdzie je posadzimy. Zarówno gleba sucha, która jest nieodpowiednia ze względu na to, iż krzewy te mają płytki system korzeniowy, jak i mokra, która przyczynia się do rozwoju chorób roślin i ich osłabienia, w efekcie czego są nieodporne na mróz i pod jego wpływem szybko obumierają, ą nieodpowiednie.

Sadzenie roślin powinno odbywać się jesienią, najlepiej późną, albo wiosną, w samych jej początkach. Sadzenie malin i jeżyn w okresie wiosennym jest lepszą opcją, ponieważ posadzone jesienią, są narażone na mróz, który może je zabić. Rośliny umieszcza się w ziemi płytko, jedynie przysypuje korzenie 2-centymetrową warstwą ziemi – to zupełnie wystarcza, trzeba tylko mocno i dokładnie ubić ziemię po posadzeniu rośliny. Należy też podlać sadzonki po umieszczeniu ich w glebie i przyciąć pędy 10-15 centymetrów nad ziemią. Dzięki temu rośliny mocno zakorzenią się i rozrosną. Jeśli tego nie zrobimy, rośliny będą słabo rozrośnięte, co bezpośrednio przełoży się na słabsze owocowanie w następnym roku.

maliny-i-jezyny

Jeśli maliny i jeżyny sadzone są jesienią, należy dobrze zabezpieczyć słabe jeszcze korzenie przed mrozem. W rejonach, gdzie występujące mrozy nie są bardzo silne, wystarczy obsypać krzewy pagórkami ziemi, ale tam, gdzie jest naprawdę zimno, lepiej zabezpieczyć całe krzewy, na przykład owijając je słomą czy trzciną w miejscu dolnych pędów. Takie chochoły muszą chronić rośliny aż do wiosny, gdy ustąpią mrozy. Wcześniej trzeba zorientować się, która odmiana posiada jaką odporność na mrozy, ponieważ maliny i jeżyny odmian zagranicznych są oczywiście mniej odporne niż polskie gatunki, przyzwyczajone do trudnych warunków pogodowych.

Jeśli chodzi o nawożenie, to najlepszym sposobem jest zasilanie krzewów malin i jeżyn naturalnymi nawozami – kompostem albo obornikiem. Ponieważ jednak nie każdy ma taką możliwość, w innych przypadkach muszą wystarczyć nawozy mineralne.

Pielęgnacja krzewów

Zarówno maliny, jak i jeżyny koniecznie trzeba przycinać każdego roku. Trzeba jednak robić to umiejętnie, w zależności od tego, na jakich pędach owocują. Zazwyczaj krzewy te wydają owoce na pędach dwuletnich, ale są też odmiany, które owocują już na pędach jednorocznych, dlatego trzeba wiedzieć, co i jak ciąć, by nie przyciąć właśnie tych pędów, które mają właśnie wydać owoce. Najkorzystniej jest przycinać krzewy po zbiorach, kiedy jeszcze mają liście – trzeba wówczas tuż przy ziemi wyciąć pędy, które w tym roku wydały owoce. Jest to zabieg konieczny akurat o tej porze roku, ponieważ na nieusuniętych pędach mogą pojawiać się grzyby pasożytnicze, które z czasem zaatakują całą roślinę. Oczywiście zalecenie to nie dotyczy tych odmian, które owocują również jesienią, je bowiem przycina się albo późną jesienią, po ostatnich zbiorach, albo można wiosną, najlepiej wczesną.

maliny-i-jezyny-uprawa

Bardzo ważne jest, by krzewy malin i jeżyn nie zagęściły się zbyt mocno. By temu zapobiec, należy każdego roku wycinać odpowiednią część jednorocznych pędów i można usuwać ich sporo. Dobrym wyjściem jest pozostawienie nie więcej niż 7 najsilniejszych pędów, przy czym trzeba skrócić je o 1/4 ich długości. Taki zabieg zapobiega osłabieniu rośliny przez konieczność dostarczenia substancji odżywczych do dużej ilości pędów, co skutkowałoby słabym owocowaniem, a obfite zbiory są przecież celem nadrzędnym.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.