Jak hodować roszponkę?

To cenne warzywo jest godne polecenia do uprawy na działce, może bowiem być źródłem witamin w okresie, kiedy brakuje świeżych warzyw. Częścią jadalną roszponki są liście. Jada się je surowe, jak sałatę.

Są smaczne, kruche, bez goryczki, zawierają dużo witaminy C, prowitaminy A, a także pewne ilości witaminy B1 i B2 oraz soli mineralnych, wapnia i fosforu.

Gdzie hodować roszponkę?

W naszym klimacie roszponka (często zwana sałatą zimową) udaje się w uprawie poplonowej na zbiór jesienno-zimowy. Latem, zwłaszcza przy upalnej pogodzie, istnieje niebezpieczeństwo „wybijania” roślin w pędy kwiatostanowe. Pod jej uprawę trzeba przeznaczyć grządkę w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru. Ze względu na krótki okres wegetacji i słaby system korzeniowy wymaga żyznej gleby próchnicznej, zasobnej w wapń, wilgotnej. Najlepsze plony uzyskuje się siejąc ją po warzywach uprawianych w pierwszym roku po oborniku. W sklepach ogrodniczych można kupić nasiona odmian zagranicznych. W naszych warunkach dobrze plonuje odmiana Etampes, która ma ciemne, błyszczące liście.

roszponka

Kiedy i jak siać roszponkę?

Nasiona roszponki wysiewa się od końca lipca do początku września. Na obsianie 1 m2 potrzeba 2-3 g nasion, które sieje się w rzędy odległe od siebie 15-20 cm, na głębokość 1-1,5 cm. Nasiona kiełkują dosyć szybko, po 8-14 dniach. Po wschodach trzeba przerwać siewki tak, aby odległość między nimi wynosiła około 15 cm. W czasie wzrostu roszponka nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ważne jest staranne niszczenie chwastów i częste spulchnianie gleby między rzędami, a w czasie suszy – nawadnianie. Roszponka nie wymaga dodatkowego nawożenia. Rośliny rosną wolno, są odporne na mróz.

Kiedy zbierać roszponkę?

Zbiór roślin rozpoczyna się w końcu października i może trwać do silnych mrozów. Zimą zagon z roszponką trzeba przykryć liśćmi lub chrustem. Wycina się całe rośliny, ale można też obrywać tylko liście. Po zbiorze roszponka dobrze przechowuje się przez kilkanaście dni w torebce foliowej w lodówce lub w przechowalni o temperaturze 0-2°C.

Roszponkę sianą we wrześniu można zbierać aż do wczesnej wiosny, pod warunkiem że rośliny będą zabezpieczone przed mrozem. Najlepiej ustawić na zagonie skrzynię przykrytą oknem inspektowym lub ramę obciągniętą folią. Rośliny zimujące pod taką osłoną trzeba wietrzyć, aby uchronić je przed gniciem. Zbiór roślin kończy się na początku kwietnia, gdyż wiosną, przy ciepłej i słonecznej pogodzie, roszponka szybko wyrasta w pędy kwiatostanowe.

roszponka1

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.