Jak przyjmować suplementy

Jak przyjmować suplementy?

suplementy

Jak przyjmować suplementy?

Suplementy diety zawierają w skoncentrowanej formie składniki i substancje, które występują normalnie w pożywieniu, jednak często – ze względu na nieodpowiednio skomponowaną dietę, życie w stresie i pośpiechu itp. – przyswajane są w ilości niewystarczającej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dlatego trzeba uzupełniać ich niedobór poprzez odpowiednią suplementację.

Wskazówki, jak przyjmować suplementy

Należy pamiętać, że nie wszystkie substancje są jednakowo przyswajalne – dlatego warto przyjmować je w odpowiednim „towarzystwie”, najlepiej po pełnowartościowym posiłku – dla przykładu niektóre witaminy, np. A, D czy E, rozpuszczają się wyłącznie w tłuszczach, więc przed ich przyjęciem należy zjeść coś, co zawiera właśnie ten składnik pokarmowy.

Najlepiej popijać suplementy niegazowaną wodą, a przed ich przyjmowaniem, a także przez kilka godzin po ich przyjęciu nie pić kawy czy herbaty – hamują one bowiem proces wchłaniania wapnia, cynku, miedzi, manganu czy witamin.

Z suplementami diety nie wolno jednak przesadzać, należy też wybierać takie spośród nich, których działanie nie będzie się dublować, a także których składniki nie będą wchodziły ze sobą w niebezpieczne interakcje. Równocześnie preparaty wapnia należy przyjmować razem z magnezem – zbyt duże dawki tego pierwszego powodują niedobory drugiego.

Bez konsultacji z lekarzem nie powinny przyjmować suplementów kobiety w ciąży, karmiące piersią, a także dzieci.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.